Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sine karşı tedbirinizi alın

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurhan Köksal, e karşı si olan kişilerin kuru ve havalarda dışarı çıkmamaları gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 27.4.2016 14:49 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 14:54
Polen alerjisine karşı tedbirinizi alın

Bahar aylarıyla birlikte sıklıkla görülen leri hakkında açıklamalarda bulunan OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurhan Köksal, polene si olanların doktora başvurması, nedenlerinin tespit edilerek ona göre tedavi şeklinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

"ÇOCUK VE GENÇ ERİŞKİNLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR"

Mevsim geçişlerinde özellikle bahar aylarında polenlerin, hastalarını aşırı derecede etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Nurhan Köksal, "Halk arasında bahar nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit ve alerjik astımı olanların bahar aylarında şikayetleri daha da artmaktadır. Vücudun duyarlılık göstermesinden dolayı özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde bu tür şikayetler daha fazla görülmektedir. Bu tür hastalarımızın kendi larını koruması için bazı tedbirler alması gerekiyor. Polene karşı alerjisi bilinen hastalarımızın havanın kuru ve olduğu zamanlarda dışarı çıkmamaları gerekiyor. olan kişilerin bahar mevsimi boyunca sık hapşırması, devamlı burun akıntısı, gözlerde yanma-batma, gözlerde sulanma gibi şikayetleri de olur. Bu tür şikayeti olan kişilerin bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekir. Alerji testlerinin yapılarak polen alerjisi olup olmadığının tespit edilmesi ve buna göre tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polen alerjisine karşı tedbirinizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN