Türkiye'nin en iyi haber sitesi

() nedir?

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özkan Güler, halk arasında ?? sendromu olarak bilinen 'in en belirgin sebebinin ten yapılan araştırmalar ve programlarının yanlış yorumlanması olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 10.5.2016 11:41
Hipokondriyazis (hastalık hastalığı) nedir?
YANLIŞ YORUMLANAN SAĞLIK PROGRAMLARI HASTALIK HASTASI YAPIYOR

Hastalık hastası olan kişilerin, yaşadığı bir takım belirtileri yaptığı araştırmalarla destekleyerek, hangi hastalığın ne gibi belirtileri olduğunu öğrendikten sonra zihninde yorumlayıp kendine teşhisler koyarak hastaneye geldiğini söyleyen Prof. Dr. Özkan Güler, bu durumun özellikle, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda daha üst düzey kişilerde sıkça görüldüğünü ifade etti. Güler, ?Bu kişiler , televizyon, gazete gibi araçlarından edindiği bilgiler ile kendisinde var olan bulguları karşılaştırarak bir takım sonuçlara ulaşıyor. Ne kadar çok araştırma yapar ve bilgi edinirlerse, o kadar çok belirtiyi kendilerinde görmeye başlıyorlar. Daha sonra kendisinde var olduğunu düşündükleri hastalıkla ilgili polikliniklere başvuruyorlar. Genelde karın bölgesinde bir rahatsızlığı olduğunu düşünen bu hastalar gerekli muayeneleri yapılıp, tahlillerle desteklendikten sonra herhangi bir rahatsızlığının olmadığının söylenmesi üzerine tatmin olamadığından 'benim tahlillerim normal ise ben bu belirtileri neden yaşıyorum' sorusuna cevap aramaya çalışıyorlar. Onların dünyasında var olan bu katı gerçeklikle, başka doktorlara gidip, kafalarındaki o boşluğu ikna edici teşhislerle doldurmak için çaba sarf ediyorlar. Bu tip hastalar alternatif tıp gibi yollarla, kendi teşhis ettiği hastalığı tedavi etmeye yönelik çaba içerisine giriyor. programlarını dikkatle takip edip, hangi hastalığın ne gibi belirtileri olduğuna dair detaylı notlar tutuyorlar. Buna göre de tedavi yollarını araştırıyor. Gündemleri hep la ilgili oluyor? dedi.

Bu hastaların aslında söyledikleri belirtileri gerçekten yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Özkan Güler, ?Bazen psikolojik sorunlar fiziksel sorunlardan daha fazla belirti yapar, örneğin psikolojik sorunları olan kişi, çok ciddi cilt hastalıkları yaşayabilir veya bir hafta önceki muayenesinde midesinde sorun çıkmayan bir kişi yaşadığı psikolojik sorunlarla aniden mide ülseri olabilir. Psikiyatrinin nezlesi denen depresyonun en belirgin özelliklerinin de fiziksel olduğunu, yorgunluk, halsizlik, uyku hali, konsantre olamama, uyku problemleri ile kendini gösterir. Çevremizde bu tip rahatsızlığı olduğunu düşündüğümüz kişilere kesinlikle yalan söylüyormuş gibi davranmamak gerekiyor. Bu durumun ilaçla, ya da psikolojik destekle hatta inatçı durumlarda hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekiyor? diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hipokondriyazis (hastalık hastalığı) nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN