lerden rahatsız olmayın

Giriş Tarihi: 23.5.2016 16:25
Polenlerden rahatsız olmayın

Doç. Dr. Alper Şener, lerden rahatsızlık duyulmaması gerektiğini belirtti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, çoğunlukla bitkiler, otlar veya çiçeklerden kaynaklananlerin, baharda ortama salınıp havayla savrulduktan sonra, solunum ya da cilde yapışmak suretiyle bazı insanlarda aşırı duyarlılıkreaksiyonlarına yol açtığını söyledi.

Polenlerin çok fazla çeşidi bulunduğunu, çiçek, ot, bitki ve ağaçlardan kaynaklananların farklı alt gruplara ayrılabileceğini belirten Doç. Dr. Şener, "Pek çok kişide aşırı duyarlılık reaksiyonuna sebep olmasına rağmen polenler, sağlık açısından çok da zararlı materyaller değil. Çünkü doğada bunlar bitkilerin üremesi, çoğalması, yeniden canlanması için kullanılan bir salgı maddesidir." diye konuştu.

Etkilerine sabredemeyene ilaç tedavisi

Çoğunlukla polenlerin gözlerde ve sulanma, burunda kaşıntı ve akıntı ile hapşırık gibi reaksiyonların yanı sıra ciltte kuruma gibi lezyonlara yol açabileceğini anlatan Doç. Dr. Şener, "Kişiler bunlara sabredemeyecek boyuttaysa ve her ilkbaharda bunu yaşıyorsa duyarlılık reaksiyonunu baskılayıcı ilaçlar vermek mümkün. Bu verdiğimiz ilaçları, ağırlıklabağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar olarak kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kişiye özel polen si olabildiğine ve bu gruptaki hastalara yönelik testler yapılabildiğini belirten Doç. Dr. Şener, bunların daha çok cilt testi şeklinde uygulandığını, kavak tozu, çiçek poleni, otlara karşı gibi spesifik alerji testleri yapılabildiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polenlerden rahatsız olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN