Türkiye'nin en iyi haber sitesi

neden olur? ?

birçok insanın karşı karşıya kalabildiği bir rahatsızlıktır...

Giriş Tarihi: 4.1.2017 16:03
Kalça ağrısı neden olur? Kalça ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kalça ağrısı birçok insanın karşı karşıya kalabildiği bir rahatsızlıktır. Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.Kalça eklemi bu dayanıklı mekanizmasına rağmen çok çeşitli hareketlere, gerilmelere ve kilolara maruz kalmasından dolayı kolaylıkla incinebilir. Bu genellikle sakatlanma, yıpranma ve aşınma sonucu olur.

Kalça ağrısı nedenleri;

1) Yaşlanma ve Zorlama: Kalça eklemi birçok gerilmeyle karşı karşıya kaldığı için eklemler arasında bulunan kıkırdak zamanla yıpranır. Bu kıkırdak en sonunda yaşlanmayla ya da sert zeminler üzerinde uzun süre koşmak gibi baskılara maruz kalmasıyla eklemlere yeterli koruma sağlayamaz duruma gelir. Kemiklerin birbirine sürtünmesiyle de eklemlerde ağrı oluşmaya başlar.

2) İltihap: Normalde eklemlerin yumuşak bir şekilde hareket etmesini sağlayan az miktarda bir sıvı kalça eklemine salgılanır. Fakat bu sıvı miktarı fazla olursa veya herhangi bir iltihaplanma olursa bu eklemlerde yeterince boşluk bulunmadığı için baskının artmasına ve sonuçta kalçanın ağrımasına yol açar.

3) Artrit (Kireçlenme): Kalça ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de artrittir. Osteoartrit (yıpranma ve aşınma artriti) kalçayı etkileyen en yaygın artrit çeşididir. Osteoartrit uyluk kemiği ve kalçanın sonunu kavrayan kıkırdağı etkiler.

4) Kalça Kırılması: Yaşlı insanlar kalça kırılmalarına karşı özellikle kırılgandırlar. Çünkü yaşlanmayla kalça kemiği incelir ve zayıflar. Kalça kırılması özellikle düşme sonucu ve osteoporoz hastalarında görülür.

5) Kalça Bursiti: Bursit bursanın (kalçanın çeşitli noktalarında yer alan küçük yağlayıcı bir kesecik) içinin sıvı dolması ve şişmesiyle bunun sonucunda da iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. İnsan vücudunda kemiklerin, tendonların ve kasların yanındaki eklemlerin etrafında kayganlaşmayı sağlayan bursa adlı kesecikler vardır. Bursanın iltihaplanması sonucu hareketler ağrılı hale gelir.

6) Osteonekroz: Kalçaya kan desteğinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum tedavi edilmezse kemik dokusu ölebilir ve kalça ekleminde büyük zararlar ortaya çıkabilir.

Kalça Ağrısı Tedavisi

Kalça ağrısının tedavisi nedenine bağlı olarak 3 temel başlık altında sınıflandırılabilir.

1) İlaç Tedavisi: İlaçların çeşidine göre ağrıları hafifletici, enflamasyonu ortadan kaldırıcı, kemik kaybını azaltıcı ve eklem hasarını önleyici etkileri vardır.

2) Kalça Ameliyatları: İlaçların ve diğer tedavilerin kalça ağrılarına etki etmediği durumlarda ameliyat seçenekleri doktorlarca tavsiye edilir.

3) Egzersizler :Kalça problemlerinde ve ağrılarında en uygun tedavi yöntemlerindendir. Egzersizler hareket çeşitliliğinin sürdürülmesini ve kasların kuvvetlendirilerek kalçaya destek olunmasını sağlar. Eklemleri saran kasları ve tendonları gerdirmek de kalça ağrılarını ve kalça sakatlıkları riskini azaltmada etkilidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalça ağrısı neden olur? Kalça ağrısı nasıl tedavi edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN