Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat! Bu ilaçlar kas hücrelerinin ’sını değiştiriyor... Özellikle hastaları için büyük tehlike!

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi , bir grup antibiyotikle ilgili önemli bir uyarı yayınladı. “Florokinolon” grubu bu ilaçların riskli hastalarda doktor kontrolünde dahi çok dikkatli kullanılması gerekiyor çünkü yapılan yeni çalışmalara göre bu antibiyotikler ölümcül olabilen aort yırtılmalarına yol açabiliyor! Enfeksiyon tedavilerinde antibiyotikler, halen tıp dünyasının elindeki en iyi seçeneklerden biri. Ancak doktor kontrolü olmadan, antibiyogram testi yapılmadan “ezbere” kullanılan bazı antibiyotikler, riskli hastalarda gibi ölümcül tablolara dahi neden olabiliyor. Peki hangi hastalarda bu risk daha fazla? hastalarını bilinçsiz kullanılan antibiyotikler nasıl etkiliyor? İşte tüm bilinmesi gerekenleri ile ve zararları...

Giriş Tarihi: 15.4.2019 12:15 Güncelleme Tarihi: 17.4.2019 11:12
Dikkat! Bu ilaçlar kas hücrelerinin DNA’sını değiştiriyor... Özellikle tansiyon hastaları için büyük tehlike!

Enfeksiyon tedavilerinde antibiyotikler, halen tıp dünyasının elindeki en iyi seçeneklerden biri. Ancak doktor kontrolü olmadan, antibiyogram testi yapılmadan "ezbere" kullanılan bazı antibiyotikler, riskli hastalarda gibi ölümcül tablolara dahi neden olabiliyor. Sanatçı Oya Aydoğan'ın da yaşamını yitirmesine neden olan aort anevrizması, belirti vermeden sinsice ilerleyen ölümcül bir hastalık. Ailede veya hastanın kendisinde yüksek , yüksek kolesterol, ailesinde ani ölüm vakası, tansiyona bağlı inme veya beyin anevrizması, diyabet, bayılma, aort yetmezliği vb olanlar aort anevrizması açısından riskli grubu oluşturuyor. İşte bu hastalarda kullanılırken çok dikkatli olunması gerekiyor.

ÖLÜMCÜL KANAMALARA YOL AÇABİLİR

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi , konuyla alakalı hasta ve sağlık profesyonellerine yönelik 20 Aralık'ta ciddi bir uyarı yayınladı. Buna göre idrar yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yaygın olarak tercih edilen "florokinolon" grubu antibiyotiklerin riskli hasta gruplarında kullanımı kesinlikle kısıtlanmalı, mümkünse başka ilaçlar tercih edilmeli.Çünkü bu ilaçlar düz kas hücresinin 'sında değişikliğe yol açarak bu kasların hücre düzeyinde tahribatına neden oluyor. Bu da aort damarlarında incelmelere, balonlaşmaya hatta yırtılmalara neden olarak ölümcül kanamalara yol açabiliyor! Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İhsan Bakır, FDA'in yayınladığı bu uyarının hem hastalar hem de sağlık profesyonelleri açısından çok ciddiye alınması gerektiğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat! Bu ilaçlar kas hücrelerinin DNA’sını değiştiriyor... Özellikle tansiyon hastaları için büyük tehlike!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN