Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalpte duyulan ne kadar tehlikeli?

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç.Dr. Meki Bilici, genellikle çocukluk döneminde rutin muayene sırasında, stetoskop ile duyulan normal sesleri dışında duyulan denilen ekstra sesler konusunda aileleri uyardı.

Giriş Tarihi: 4.7.2019 10:13 ABONE OL
Kalpte duyulan üfürüm ne kadar tehlikeli?

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç.Dr. Meki Bilici, "Stetoskop ile göğüs muayenesi sırasında kapaklarının kapanma sesleri normalde düzenli olarak duyulur. Bunun dışında duyulan ekstra sesler kalpteki bir rahatsızlığın sonucu olabileceği gibi masum bir karakterde'de olabilir. Doktorun duyduğu üfürümün şiddeti, duyulduğu kalp bölgesi, çocukta morarma veya benzeri ilave bir bulgunun olup olmaması üfürümün masum mu yoksa bir hastalık işareti olup olmaması hakkında bilgi verir" dedi.

Kalpte duyulan üfürüm ne kadar tehlikeli?

Masum üfürümün ne olduğunu açıklayan Doç.Dr. Meki Bilici, "Masum , sağlıklı çocukların üçte birinde duyulabilen bir sestir. Genellikle okul öncesi çocuklarda duyulmasına karşın her yaşta bulunabilmektedir. Masum üfürüm, sıklıkla kansızlık, korku veya ateşli enfeksiyon gibi durumlarda şiddetlenmekte ve hekimler tarafından tespit edilmektedir. Bununla beraber normal zamanlarda da duyulabilirler" diye konuştu.

Kalpte duyulan üfürüm ne kadar tehlikeli?

'MASUMDA ŞİKAYET VE BULGU OLMAZ'

Masum üfürümü olan çocuklarda ne gibi belirtilerin olacağını'da söyleyen Doç. Dr. Bilici, "Masum üfürümü olan çocuklarda üfürümden dolayı herhangi bir şikayet veya bulgu olmaz. Eşlik eden ateşli bir hastalık, kansızlık gibi bir durumu varsa bu durumlara ait belirtiler olabilir" şeklinde konuştu.

Masum üfürümün tedavi gerektirmediğini belirten Doç.Dr. Bilici, "Masum , adından da anlaşılacağı üzere klinik bulgu vermez ve herhangi tedavi'de gerektirmez. Ancak üfürümün masum olup olmadığı bazen kulakla dinlenerek ayırt edilemez ve ekokardiyografi gibi başka tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Bunun için çocuk kardiyolojisi uzmanınca değerlendirmesi yararlı bir durumdur. Çocuk kardiyolojisi uzmanı tarafından masum üfürüm olduğu kesinleşen çocukların bu amaçlı tıbbi takibi gerekmemektedir" ifadelerini kullandı.

Kalpte duyulan üfürüm ne kadar tehlikeli?
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalpte duyulan üfürüm ne kadar tehlikeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA