Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuz öncesi ve sonrası mutlaka duş alın

Yazın havuza ve denize fazla girilmesi nedeniyle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları, bakteri ve mantar oluşma riski artar. Bu tür hastalıklardan korunmak için havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş alın, ıslak mayoyla oturmayın

Giriş Tarihi: 22.7.2019
Havuz öncesi ve sonrası mutlaka duş alın
Aşırı sıcaklar ve terleme, hijyen koşullarındaki olumsuzluklar ile birleştiğinde jinekolojik sorunlar kaçınılmaz oluyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kübra Zengin Altintaş, yaz aylarında kadınların en sık yaşadığı sorunları anlattı…
Havaların ısınmasıyla tatil sezonu başladı. Tatil denince akla ilk önce yüzmek geliyor. Yüzmenin birçok yararı olmasıyla birlikte, yüzmek için seçilen yerin temizliği ve hijyeni oldukça önemlidir. Aksi takdirde oluşabilecek enfeksiyonlar, özellikle kadınlarda hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar şöyledir:
İdrar yolu enfeksiyonu: Kadınların idrarını mesaneden dışarı taşıyan kanallar erkeklere göre daha kısa olduğundan idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda daha sık gözlenir. Havuza ve denize fazla girilmesiyle bakteri maruziyeti daha fazla olacağından, yaz aylarında bu hastalığın görülme riski artar. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri; idrar yaparken ya da sonrasında ortaya çıkan yanma hissi, sık sık idrar yapma isteği, karın alt bölgesinde ağrı, bulanık, renkli ve kokulu idrardır.

NASIL KORUNMALI?
Bol sıvı tüketin.
İdrarınızı tutmayın.
Tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapın.
Hijyene önem verin ve havuzun hijyenik olduğundan emin olun.
Havuzun kalabalık olmadığı zamanlarda yüzün.
Mantar enfeksiyonları: Yaz aylarında havanın daha sıcak ve nemli olması nedeniyle bu dönemde mantar enfeksiyonları daha sık gözlenir. Havuz suyundaki klor, vucüttaki yararlı bakterilerin azalmasına neden olabilir. Ayrıca ıslak mayo ile vakit geçirmek mantarların çoğalması için gerekli ortamın oluşmasına neden olur. Bu durumun sonucunda vucütta kaşıntı, genital bölgede yanma-batma hissi ve akıntı gibi şikayetler oluşur.

NASIL KORUNMALI?
Havuz yerine denizi tercih edin.
Islak mayo ile uzun süre kalmayın.
Naylon yerine pamuklu iç çamaşırı tercih edin.
Dar kıyafetler tercih etmeyin.
Günlük ped kullanmak yerine sıkça iç çamaşırı değiştirin.
Bakteriyel vajinozis: Bu enfeksiyon, hijyenik olmayan umumi tuvaletler nedeniyle gelişebildiği gibi havuzdaki klorun genital bölgenin pH seviyesini değiştirmesinden de meydana gelebilir. Genelde, kötü kokulu akıntı (ölü balık kokusu gibi) ve kaşıntı ile kendini gösterir.

NASIL KORUNMALI?
Klozete oturmadan önce sifonu çekin, klozet üzerine tek kullanımlık kağıt yerleştirin.
Havuza girmeden önce ve havuz çıkışında idrarınızı yapın ve duş alın.
Hijyeni belgelerle tasdik edilmiş denizlere ve havuzlara, temizlik tavsiyelerine de uyarak girebilir ve tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Böylece günlük hayatınıza sağlıkla devam edebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuz öncesi ve sonrası mutlaka duş alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN