Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir ve belirtileri nelerdir? İşte Savant sendromu hakkında merak edilenler!

olması gereken zeka seviyesinin altındaki bireylerin belirli alandaki özel yetenekleriyle ortaya çıkar. Erkekleri kadınlardan 4-6 kat daha sık etkileyen bu sendrom, hastanın genellikle sanat, müzik gibi alanlara yoğunlaşmasıyla ortaya çıkar. Peki, ? Belirtileri nelerdir? İşte Savant Sendromu hakkında merak edilenler…

Giriş Tarihi: 19.9.2019 17:29 Güncelleme Tarihi: 19.9.2019 17:29
Savant sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? İşte Savant sendromu hakkında merak edilenler!

Savant sendromu son zamanlarda bazı film ve dizilerde görülmesiyle vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Zeka seviyesinde problemler olan bireylerin özel bir alanda beceri göstermesiyle ortaya çıkan Savant Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Sorusu internet üzerinden sıkça araştırılıyor. Peki, Savant sendromu nedir? İşte merak edilenler…

SAVANT SENDROMU NEDİR?

Savant sendromu, önemli derecede zihinsel engelli birinin, ortalamanın üzerinde belirli yetenekleri gösterdiği bir durumdur. Savantların üstünlük gösterdiği beceriler genellikle hafıza ile ilgilidir. Bu hızlı hesaplama, sanatsal yetenek veya müzikal yeteneği içerebilir. Aslında, 10 otistik kişiden bir tanesinin, değişen derecelerde kayda değer yetenekleri vardır, ancak savant sendromu konjenital ya da edinsel olabilir. Birçok savant becerisi doğumda var olan bazı gelişimsel güçlüklerin üzerine eklenerek çocuklukta ortaya çıkmaktadır. Edinsel savant becerileri sağlıklı gelişim gösteren bireylerde bebeklik, çocukluk ya da erişkinlikte geçirilen kafa travması ya da merkezi sinir sistemi travması sonrası gelişebilir.

Savant sendromlu tüm çocukların yaklaşık yarısı otistiktir. Otizmi olan tüm çocukların yaklaşık yüzde 10'unda savant sendromu vardır. Bu oran 35 üzerinde IQ'lu otizmi olan çocukların yüzde 25'ine yükselir. (Çok sayıda otistik çocuğun IQ'ları daha düşüktür.)

Sendrom sıklıkla otizmle ilişkili olduğundan, otistik savant terimi daha sıklıkla kullanılır. Savant sendromu gösteren bir kişi ile ilgili bilinen ilk açıklama, 1751'de bir Alman psikoloji dergisinde gerçekleşti. Savant terimi, ilk olarak 1887'de J. Langdon Down (Down sendromuna adını veren doktor) tarafından kullanıldı.

SAVANT SENDROMUNUN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Savant sendromunun nedenleri 2004'e kadar bilinmiyordu. Bazı araştırmacılar bunun gen veya genlerdeki bir değişiklikten kaynaklandığını, bazılarının bunun sağ hemisferde meydana gelen bu hasarı telafi eden beynin sol yarımküresine bir çeşit zarar verdiğine inanıyor. Bununla birlikte, sendromun nedenleri açık değildir ve daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Savant sendromu bir alanda bir çocuğun kabiliyeti göz önüne alındığında beklenenden yüksek olduğunda teşhis edilir. Savant sendromunun herhangi bir dezavantajının olup olmadığı bilinmemektedir, bu nedenle tedavi edilmesi gerekmez. Genellikle savant sendromuna eşlik eden altta yatan bozuklukların tedavi edilmesi gerekir ve savant sendromlu çocuğun özel yeteneğinden yararlanılmasının çocuğun altta yatan gelişimsel bozuklukların tedavisine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Savant sendromlu çocuklar çok özel bir beceriye sahiptir. Bu çocuklar, özel ilgi ve yeteneklerin bir şekilde kullanılmasını sağlayan herhangi bir altta yatan hastalığın tedavisine daha iyi yanıt verebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savant sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? İşte Savant sendromu hakkında merak edilenler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN