Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafıza sildirme tedavisi nasıl yapılır? nedir? tedavi hakkında tüm detaylar

Halk arasında hafıza sildirme işlemi olarak da tanımlanan , oyuncu Yağmur Tansısevsin’in sevgilisi ’u unutmaya, bunun için de tedavisine başvurmaya karar vermesiyle birlikte popüler oldu. Tanrısevsin'in yanı sıra oyuncu Ceren Hindistan'ın TMS tedavisi olarak hafızasını sildirdiğini açıklamasıyla birlikte TMS tedavisi hakkında detaylar araştırılmaya başlandı. Alternatif bir tedavi yöntemi olarak 1903 yılından itibaren psikiyatri alanında kullanılan ve kullanımı son yıllarda artış gösteren TMS tedavisi, başta depresyon problemi ile karşı karşıya olan hastalar olmak üzere çeşitli psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Peki hafıza sildirme işlemi olarak bilinen trans manyetik stimülasyon tam olarak nedir, TMS tedavisi nasıl yapılır? İşte merak edilenler…

Giriş Tarihi: 8.12.2019 10:26 Güncelleme Tarihi: 8.12.2019 10:28 ABONE OL
Hafıza sildirme tedavisi nasıl yapılır? Trans manyetik stimülasyon nedir? TMS tedavi hakkında tüm detaylar

Oyuncu Yağmur Tanrısevsin ve Oğuzhan Koç arasında yaşanan ayrılığın ardından magazin gündemini meşgul eden Yağmur Tanrısevsin'in TMS tedavisi olacağı yönündeki dedikodular, trans manyetik stimülasyon nedir, TMU ya da TMS olarak adlandırılan bu tedavi nasıl uygulanır sorularının yanıtlarının merak edilmesine sebep oldu. Bu gelişme ile birlikte TMS seans ücretleri, TMS tedavisinin uygulandığı yerler de merak edilmeye başlandı. İşte son zamanların merak edilen popüler alternatif tıp yöntemi TMS hakkında merak edilenler…

TMS TEDAVİSİ NEDİR?

Trans manyetik stimülasyon olarak adlandırılan tedavi, 1903 yılından beri alternatif tıpta kullanılan bir yöntemdir. Başta depresyon hastaları olmak üzere pek çok psikiyatrik hastanın tedavisinde başvurulan bir yöntem olan TMS, uyarıcı bir bobin aracılığı ile oluşan çok güçlü bir manyetik alan tarafından serebral kortekste küçük ve geçici elektrik akımı meydana getirilmesini hedefleyen bir tekniktir.

TMS TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Uyarıcı bobin, saçlı deriye çok yakın tutularak belirli bir alana odaklanır. Manyetik alan dokuda bölgesel elektrik akımı oluşturur. Hasta bir sandalyeye oturtulur ve elektromıknatıs başa yerleştirilir. Manyetik alan 1,5 cm2 'lik bir bölgeye 5 cm kadar yakından uygulanır. Serebral kortekse TMS uygulandığında alttaki elektriksel alanda yüksek fokal depolarizasyon meydana gelir. Bu depolarizasyon sinaptik yolla bağlantılı bölgelere yayılır.

Uygulama sırasında bilinç kaybı meydana gelmez, ürperme gibi bir his duyulur. İşlem sırasında manyetik alan yaklaşık 100 desibellik bir ses çıkarır. Bu nedenle kulakların korunması gerekir. Motor korteks üzerine motor eşikten daha büyük TMS uygulaması kas kontraksiyonuna ve motor uyarım potansiyeline (MEP) yol açabilir. Başparmak hareketleri ile TMS arasındaki zaman kaydedilebilir ve buna ileti zamanı adı verilir.

Yüzyıllar boyunca bilim adamları davranışların beyin bölümlerinde organize olduğunu düşünmüş ve beynin davranış ile olan ilişkisini araştırmışlardır. İlk çalışmalar hastaların kafatasına delik açıp inceleme ile başlamıştır. Kafatasına anestezi ve antibiyotiksiz delik açılmasına rağmen hastalar yaşamıştır. Bu operasyonu yapan kişiler beyin ve davranış arasındaki bağlantıya inanmalarına rağmen, davranışların nasıl etkilendiği konusunda tam bir fikir edinememiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafıza sildirme tedavisi nasıl yapılır? Trans manyetik stimülasyon nedir? TMS tedavi hakkında tüm detaylar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN