Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde olanlar bulmaca çözün satranç oynayın

Koronavirüs sebebiyle aylardır evdeyiz. Bu süreç hepimizi yordu ama en çok 65 yaş üstü kişiler etkilendi. Bu süreçte zihni geliştirmek için kitap okuyun, bulmaca çözün, satranç oynayın

Giriş Tarihi: 30.6.2020 ABONE OL
Evde olanlar bulmaca çözün satranç oynayın
Uzun süre evde oturmak ve hareketsiz yaşamın yanında hastalıktan korkma ve maddi sorunlar, gelecek kaygısı birçoğumuzu depresyona soktu. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Dağ, pandemi döneminde uzun süredir evde olanlar için yorulan beyni dinlendirmenin yollarını anlattı...
Hayatımızdaki ufak tefek değişiklikler bile psikolojimizi etkilerken; bu köklü değişiklik tabii ki beynimizin işleyişini bozup hepimizi tedirgin, endişeli bir ruh yapısına soktu. Özellikle ileri yaş nörolojik hastaların sokağa çıkma yasağı nedeniyle doktoru tarafından takip edilememesi sebebiyle birçok nörolojik hastalık nüksetti.

SPOR YAPMAK MUTLU EDER
Bir başkasına bağımlı olarak hayatını idame ettiren hastaların hareketlerinin düzenli yaptırılması, yürüyebiliyorsa en az günde yarım saat yürütülmesi, beslenmelerinin kilo almayacak şekilde ayarlanması gerekmektedir.
Beyin ve ruh sağlığımızı korumak için ev ortamında olabildiğince hareketli olmamız, günde en az yarım saat spor yapmamız gerekir. Spor, metabolizmamızı hızlandırdığı gibi vücudumuzun kan akımını artırır. Ayrıca spor yaptığımız zaman beynimizden salgılanan biyokimyasal maddeler depresyona girmemizi engeller ve bizi mutlu eder.
Evde hobiler edinmek ya da olan hobileri geliştirmek, beyin sağlığına iyi gelir. Bir müzik aleti çalanların bu özelliğini geliştirmesi, resme yeteneği olanların resme ağırlık vermesi tavsiye edilir.
Evde daha çok vakit geçirdiğimiz bu dönemde sadece hastalığa odaklı olmamamız gerekir. Bol kitap okumak, bulmaca çözmek, satranç oynamak gibi zihnimizi geliştiren faaliyetleri artırmak gerekir.
Bu dönemde ölüm korkusu, iş kaybı korkusu, maddi endişeler gibi etmenler depresyona girmemizi kolaylaştırmakta özellikle takıntılı kişilik yapısında olanların takıntısını artırarak hastalıklı bir hale getirmektedir.
Evde oturmak ve kendimize kalan vaktin çok olması, yemek yemeği bir sosyal faaliyete dönüştürmektedir. Bu durumda düzenli beslenemeyenlerin beslenme uzmanından destek alması gerekir.

DÜZENLİ UYKU BEYNİ DİNÇ TUTAR
Düzenli uyku, vücut direncini artırır. Uyku anında ve uykunun son döneminde salgılanan biyokimyasal maddeler bizi güne hazırlar, bilinç sağlığımızın zinde olmasına yardımcı olur. Bu dönemde düzenli uyumak beyin sağlığı için çok önemlidir.
Epilepsi, MS, migren, fibromiyalji gibi hastalıklar her yaşta görülse de, günümüzde genç yaşta sık görülmektedir. Bu hastalıklar vücut direnci düştüğü zaman nükseden hastalıklardır. Bu hastaların da düzenli uyumaları gerekir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Evde olanlar bulmaca çözün satranç oynayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA