Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağdat ve Şam'a arabulucu ziyareti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak ve Suriye arasındaki gerginliğin giderilmesi için yaptığı arabuluculuk ziyaretinde Bağdat ve Şam'a "üçlü mekanizma" önerisinde bulundu

Giriş Tarihi: 1.9.2009
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Irak-Suriye ziyaretinin ilk durağı Bağdat 'ta Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari tarafından karşılandı ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Başbakan Nuri El Maliki tarafından kabul edildi. Davutoğlu, havaalanından doğrudan Irak Başbakanlığı'na giderek Başbakan Maliki ile bir araya geldi. 19 Ağustos'ta Irak'ta düzenlenen saldırı görüşmenin ana gündemini oluşturdu. Davutoğlu, Irak'a gelmeden önce, saldırıda yaralandıktan sonra Türkiye'de tedavi gören Iraklıları ziyaret ettiğini ve durumlarının iyi olduğunu öğrendiğini söyledi. Irak'ta düzenlenen saldırıları kınayan Davutoğlu, "Saldırıların Irak devletine yapıldığını, Irak hükümetine yapılan saldırının Irak'ın istikrarını hedef aldığını" ifade etti.

KISA VADELİ ÇÖZÜMLER

Irak ile Suriye arasındaki ilişkilerde yaşanan ivmeden mutlu olduklarını, ancak Irak'taki saldırının iki ülke arasındaki bu iyi ilişkileri baltaladığını ifade eden Davutoğlu, Irak ile Suriye arasında yaşanan gerginliği sona erdirmek için öncelikle bu olayın doğru değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, çabaların sonuç vermesi için Irak'ın, Suriye'ye yönelik tutumundaki sertliğin dozunu düşürmesi gerektiğini ileterek, "İlk başta kısa vadeli bir çözüm bulmalıyız. Bundan sonra uzun vadeli çözümlere geçebiliriz" dedi. Görüşmede, "Suriye tarafına iletmemizi istediğiniz her şeyi ve elinizdeki kanıtları belgeleri ve bilgileri bize söyleyin, biz de bunu Suriye tarafına iletelim" diyen Davutoğlu'nun, Suriye'nin Irak'a saldırı düzenleyenlerle baş edebilmesi için, Irak tarafına, Suriye, Irak ve Türkiye'den oluşan üçlü bir mekanizma kurulması önerisinde bulunduğu öğrenildi.

ESAD'DAN TEŞEKKÜR

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Maliki de görüşmede, saldırılardan Suriye'yi sorumlu tutarak, "Suriye bize karşı güzel konuşuyor ama hangi taşı kaldırsak altından Suriye çıkıyor. Suriye'den istediğimiz Irak'taki Baas partisine verdiği desteğe son vermesidir. Terör saldırılarını düzenleyenlerin eğitim gördüğü kamplar Suriye'de. Biz Suriye'den Irak halkını hedef alanların iadesini istedik. Suriye ise sadece adi suçluları iade etti" diye konuştu. Davutoğlu Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi Şam'da Suriye Halk Sarayı'ndaki görüşme sıcak bir havada geçti. Davutoğlu "Suriye'deki görüşmelerimde çok aydın bir yaklaşım sergilendiği için çok mutluyuz" dedi. Türkiye'ye gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür eden Esad ise Irak'ın güvenliğinin her zaman Suriye'yi yakından ilgilendirdiğini söyledi. Davutoğlu görüşme sonrası Perşembe günü başlayacak 2. tur Kıbrıs müzakereleri nedeniyle KTTC'ye gitti.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat ve Şam'a arabulucu ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN