Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fulya'da zarar 100 milyon $

Beşiktaş'taki yangını söndürmek için yönetime giren Ahmet Nur Çebi, yönetimin şu ana kadarki tüm faaliyetlerini ve düşüncelerini, sabah'a anlattı. En çarpıcı başlık Fulya'dan çıktı!

Giriş Tarihi: 30.11.2012 ABONE OL
Fikret Orman'ın "Yangını söndürmek için yangının içine girmek gerek" çağrısına cevap veren maddi, manevi desteğiyle, en önemlisi de mesaisiyle ikinci başkan Ahmet Nur Çebi dikkatleri üzerine çekti. Biz de Beşiktaş'a hizmet etmeyi her gün kulüpte mesai harcama noktasına taşıyan Ahmet Nur Çebi'yle bu süredeki çalışmalarını ve kulüpte yaşananları konuştuk.
Geçen seçimde Murat Aksu'nun listesindeydiniz? Fikret Orman'ın "Yangını birlikte söndürelim" teklifini niye ve nasıl kabul ettiniz?
Fikret Bey'den önce Murat Bey'le (Aksu) 2.5 yıl önce aday listede birlikte olduk. O zamanda bir önceki yönetimin yanlış uygulamaları vardı ve Beşiktaş'a bu zararın önüne geçilmesi gerekiyordu. Bu yüzden aday olduk ve sonrasında kaybettik. Sonra aylık toplantılarla ne yapmamız gerek diye toplantılar yaptık. "Gireceksen beraber olalım, girmeyeceksen beni bırak, hizmet etmek istiyorum" deyince. 'Ben bu dönem girmeyeceğim, sen nasıl istersen' dedi. Fikret Orman bana geldi. "Beşiktaş'ın durumu ortada. Yangın büyüyor ve kimse talip olmuyor. Herkes kaçarsa bu işin sonu nereye varacak" dedi. Fikret Bey'in dürüstlüğüne ve çalışkanlığına güvendim. 30 dakikalık bir görüşme sonunda yönetime girmeyi kabul ettim. Bu işi yapabilecek daha iyi birileri çıksaydı kenarda bekleyebilirdim. Ama çıkmayınca görevi kabul ettim. Listesinin yapımında dahlim olmadı..

10 yıl sefasını sürmüşler
Kongrede Yıldırım Demirören yönetimini ibra etmemiştiniz. O dönem "İbra etmemek yakışmaz" diye eleştirenler oldu. Hala aynı fikirde misiniz?
"Beşiktaşlıya ibra etmemek yakışmaz.." fikrine katılmıyorum. Kongre Beşiktaş'ın yuvasıdır ve onun içinde her türlü hesaplaşma orada görülmelidir. O dönemde sıkıntıların yeterince tartışılmamasının ve tepki konmamasının kötü sonuçlarını şu an yaşıyoruz. İbra etmemenin anlamı şuydu, "Bir yerde kusur varsa o kusur tartışılmalı. Siz bir hata yapıyorsanız hesabını vermelisiniz. Sizden sonra gelecekler içinde bu bir uyarıdır. Siz hesabını nasıl olsa vermeyeceğiz düşüncesiyle hatalar yapabilirsiniz. Bu yüzden İBRA ETMEME KAPISININ açık olması Beşiktaş'ın menfaatidir. Biz bu açıdan baktık. Bu uçuruma gidişe dur demek için yaptık.
Başkan Orman, "Kulübün sefasını sürmüşler, cefasını çekmek bizim yönetime kaldı? dedi. Siz ne diyorsunuz? Maddi ve zihinsel desteğiniz büyük?
Çok doğru 10 yıldır yönetenler sefasını sürmüş, cefasını biz çekiyoruz. İnşallah Beşiktaş'ı kötü günlerden çıkarıp sefasını biz ve bizden sonrakiler sürer. Ancak sefa hoyratlık ve savurganlık değildir.

Ferrari başlı başına hata!
Ferrari faturası önümüzde... Başlı başına hatadır. Ve bu hatalar sonrası 8.5 milyon Euro tazminat önümüze geldi. Bu futbolcuyu göndermeden kontratını okuyacaksınız. O hataya düşmeyeceksiniz. Bobo, Brezilya'da 200 bin dolara oynuyor, burada 2 milyon Euro istiyor. Ben bunları anlamıyorum, bu uçurumun nedeni ne olabilir arkasında karanlık ilişkiler mi var! Bu işlere şaşırıyoruz. Del Bosque, "1.5 milyon Euro'yu verin, kontratı karşılıklı fes edelim" diyor "Hayır" diyorsunuz, sonra 8-9 milyon Euro kulübe kaybedilen davadan yük bırakıyorsunuz.

Yıllarca beş kuruş alamayız
Benzin istasyonu olayı her türlü soruya ve yazıya rağmen aydınlatılmadı? Bir cevap buldunuz mu?
Fulya'ya nereden başlasak elimizde kalıyor. Vakti zamanında sizin imzanızla Sabah Gazetesi olarak ısrarlı yayınlar yapmıştınız ve ben bunları dışarıdan bir gözle okurken "Bu kadar da olmaz!" demiştim. İşin içine girince Fulya'da Beşiktaş'ın çok büyük kayıplarının olduğunu gördüm. Cevap bulması gereken çok soru var. Tek tek ortaya dökeceğiz. 14 milyon Dolar yıllık kira gelirini Beşiktaş bugüne kadar sözleşme hataları ve nedeni bilinmeyen verilen tavizler sonucu 3 yıldır alamamıştır. Bugünden itibaren sorunlar tarafımızca çözülmüş ve hak arama gayretleri sonucu gelirler tahsil edilmeye başlanmıştır. Ancak bunlarda uzun yıllar banka borçlarına gitmeye devam edecektir, temlik edildiği için.

8 MİLYON DOLAR BORÇ VAR!
Acıbadem kulüp sözleşmeye uymadığı için sanırım 2 yıldır kira ödemiyordu? Yandaki benzin istasyonundan dolayı ruhsat geç alınınca fatura Beşiktaş'a kesildi. Orada ihmal kimin?
Acıbadem bu Kasım sonuna kadar 2 yıldır kira ödemiyordu. Normalde yıllık 8 milyon Dolar civarında kira bedelini ödemediğini ve kulüple yaptığı anlaşma gereği yandaki benzin istasyonu nedeniyle geç açtı ve bu gerekçeyle ödeme yapmamış. Zararlarının karşılığı kiraları ödememe konusunda eski yöneticilerle protokol imzalamış.

Kalem kalem zarar tablosu
Fulya'da kalem kalem zarar nedir?
Kaybın 50 milyon Dolar'dan fazla olduğunu hesaplayan ve düşünen Fulya Komitemiz var. 8 milyonu Acıbadem'e tazminat olmak üzere ve benzin istasyonunun sebep olduğu toplamda zarar 10-15 milyon Dolar. Şerefiye hakları var ama projenin değişmesinden dolayı yine Beşiktaş bu şerefiyeden faydalandırılmıyor. Aşçıoğlu'nun yapmadığı, buna rağmen Beşiktaş'ın kontratta yapacağını taahhüt ettiği asansör boşlukları nedeniyle kiracı Mediamarkt'tan Beşiktaş'ın kira kaybı 5-6 milyon Dolardır. Nereden baksanız ve kiralar, kayıplar olmasaydı, oranlar doğru paylaşılsaydı, doğru yönetilip yapılsa ortada Beşiktaş için totalde 100 milyon Dolarlık bir kayıp olmayacaktı. Üzülerek söylüyorum Fulya'da ticari bir facia var.. Bunu düzeltmek için, erken sonuç alabilme adına Tahkim'e gitmek istiyoruz. Beşiktaş'ın haklarını koruyacağız.

'Tahkim'e gidelim' dedim
Fulya'yı incelediniz mi? Metrekare ve gelir paylaşımında ciddi tezatlar var mı? Ben geldiğim Fulya Dosyası'nı elime aldım. Yaşar Aşcıoğlu'yla da masaya oturdum. Bakın size anlatayım..
1- Kamuoyuna açıklandığı gibi, eski yönetimin dediği gibi Beşiktaş burada % 67, Aşcıoğlu % 33 gibi bir paylaşım kesinlikle söz konusu değildir. İncelemelerde BJK % 48, Aşçıoğlu % 52 olduğu görülmektedir. Bu durumu Aşçıoğlu'na da sorduğumda "Öyle açıklandı ancak kontratın diğer sayfalarında öyle olmadığını söylüyor. Fulya'nın % 67'sini vermeyi kabul etmiyor.
2- İkinci sıkıntı değer paylaşımında. Beşiktaş burada da aldığı alanların önemli bir bölümünü otopark gibi alanlar oluşturuyor. Burada ciddi bir kayıp olduğunu söyledim.
3- Bilirkişi raporları istenmiş. Ancak o günün yöneticileri kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş. Çünkü herhangi açılmış bir mahkeme yok. Olsa önünüze mahkeme dosyasını koyabilirlerdi. Sadece tespit mahkemeleri açılmış ve sonuç yok, ayrıca hiçbir anlamı da yok.
4- Ofislerin olduğu ikinci bina 17 Dolar'dan yine Aşçıoğlu'na kiraya verilmiş. Aşçıoğlu ise 30 Dolardan kiraya vermiş. Yaşar Bey ticaret yapmıştır ve kusuru yoktur. O zaman nakit para almak için bunu çok ucuza vermişler. 30 Dolar'dan başlayan metrekare fiyatları için fiyat artışı veya kontrat iptali durumunu görüşüyoruz. 'Bize geri ver' diyoruz. Soğuk bakmıyor.
5- Aşçıoğlu zamanında 6 milyon Dolar vermiş. O avans nedeniyle kira ödemiyor. 1 yıl daha ödemeyeceğini söylüyor. O avans mahkeme sonrası için konulan bir depozit para. Kira ile ilgisi yok. Sorduk "İş uzuyor ne yapayım ben de kiraya sayıyorum dedi" dedi. Bu yüzden ihtar çektik. Geçmişten 3.5 milyon Dolar ile birlikte kiraları öde ve TAHKİM'E gidelim diyoruz.
6- Sayın Aşçıoğlu da bu işten sıkıldığını ve artık bitmesi gerektiğini söyledi. Ben de daha hızlı çözülsün diye Tahkim'e gitmeyi önerdim. Bunun için uğraşıyoruz. Beşiktaş'ın geçmişte kaybolan haklarını almaya çalışıyoruz.

Quaresma'ya da emsal olur mu?
Beşiktaş'ın indirime gitmediği için kadro dışı bıraktığı Quaresma ile aynı kaderi paylaşan İnterli Sneijder için FIFPRO (Dünya Profesyonel futbolcular Birliği) devreye girdi. Birlik indirime gitmediği için oynatılmayan Sneijder için FIFA'ya şikayette bulundu.

Fernandes yine yok
Beşiktaş, ligde karşılaşacağı Orduspor maçının hazırlıklarına sabah yaptığı idmanla başladı. Tedavileri devam eden Mustafa Pektemek, İsmail Köybaşı, Mehmet Akgün ve Manuel Fernandes idmana katılmadı. Oğuzhan Özyakup ise takımla birlikte çalıştı.


ARKADAŞINA GÖNDER
Fulya'da zarar 100 milyon $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA