Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye iki şeyi unutmaz

Bursaspor ile kazandığımız şampiyonluk, her geçen sene biraz daha önemli hale gelecektir

2009-2010 sezonunda Bursaspor'u şampiyon yaparak bir anlamda '4 Büyük' hegemonyasını yıkan Ertuğrul Sağlam, Sabah Spor'u ziyaret etti. Yaşadıkları, hedefleri ve planlarından bahseden başarılı teknik adam, sorularımıza içtenlikle yanıt verdi. İşte o röportaj...
Türkiye'de '4 Büyük' takımın dışında ilk kez farklı bir takımla şampiyonluk yaşadınız. Sizce Bursaspor şampiyonluğun tadına varamadı mı?
Aslında insanlar nasıl büyük bir başarı olduğunun farkına varamadı. İlk defa şampiyon olduğumuz için bunun mizansenini de yaptık Lig TV'de. Çocuk "Baba şampiyon olduk şimdi ne yapacağız" diye soruyordu. Bizim bu şampiyonluğumuz bence her geçen sene biraz daha önemli hale gelecek. İnsanlar ne büyük bir iş yapıldığını anlamaya başlayacak. Şunu iddia ediyorum; Türk futbol tarihinin iki tane büyük başarısı vardır. Tabii Trabzon'un bundan önceki şampiyonluklarını yabana atmak istemiyorum. Diğer şampiyonluklar da kendi içinde çok değerlidir ama ilki Galatasaray'ın UEFA şampiyonluğu, ikincisi de Bursaspor'un Türkiye'de Süper Lig'de şampiyon olmasıdır.
Bursaspor'un şampiyonluğunu düşününce bir kırgınlığınız var mı?
Hayır. Bursa camiasına, taraftarına kırgın olmam mümkün değil. Hayatımdaki antrenörlük kariyerimin belki de en başarılı dönemini geçirdim ve hep beraber tarihi bir başarıya imza attık.

BURSA'DA İSTİKRARI SAĞLADIK
Bursa şampiyonluktan sonra üçüncü oldu. Sonraki sene ise beşinci oldu. Yani başarıda bir devamlılık ve istikrar oluştu. Hani tabii ki her ortaya konulan neticeyi şampiyonlukla değerlendirirsek bu Bursaspor'un geleceği için de kötü bir değerlendirme olur. Bir çok insanı sıkıntıya sokar. İnsan kendiyle muhasebe yapıp hesaplaşmasını huzur içinde yapınca başına gelecek her olayı hayra yorup huzuru bulabiliyor.
Veda ettiğiniz gün ağlayan bir çocuk vardı, onu tanıyor muydunuz?
O gün çok kalabalıktı. Taraftarlar hem üzüntülerini hem de bize olan vefa borçlarını ortaya koymak için geldiler. Çocuğun ağlaması benim için çok duygusal bir andı.

BJK'dan ayrılmam hayırlı oldu
Bursa zorlu bir yer. Mesela Beşiktaş'tan ayrıldığımız dönemde futbolcu olarak 6-7 sene oynadık sonra 37 yaşında Beşiktaş antrenörü oldum. 1 buçuk sene olmadan ayrılmak zorunda kaldım. Kendi isteğimle ayrıldım. Nasıl üzüldüm. O ayrılık benim antrenörlük kariyerimde belki de ulaşabileceğim en önemli başarıyı ortaya çıkaran bir başlangıç oldu. Türk futbol tarihinde altın harflerle yazılacak bir başarının, bir olayın başlangıcı oldu. Bilemiyorsunuz. Bir yerden ayrılıyorsunuz, üzülüyorsunuz ama sonra da bir bakıyorsunuz ki iyi ki ayrılmışım diyorsunuz. Ya da o ayrılık çok güzel şeylerin kapısını aralıyor.

A.Gücü şampiyon olacak takım
Anadolu ekiplerinin başarılı olabilmesi için gerekli kriterler neler?
Mesela Göztepe'yi Süper Lig'e çıkarırsın, bir sene sonra ilk beşe sokarsın, sonra Avrupa Kupaları'na götürürsün. Düzenini, kurumsal yapını kurarsın; o başarıyla beraber kulüp de artık büyür. Bu bir iştir. Ankaragücü mesela hengâmeden, kargaşadan kurtulsa şampiyon olacak bir takım.


ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye iki şeyi unutmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN