Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elbette yapar

Giriş Tarihi: 24.2.2013

"Bu yaz U-20'de işinizi iyi yapın, statları doldurun. Daha büyük işler alın." "EURO 2020'de Türkiye yarı final ve final paketinin en önemli adaylarından." "Avrupa'da altyapısı ve statları kötü çok ülke var. Türkiye onlardan değil."

Ülkemizde düzenlenecek FIFA U-20 Dünya Kupası'nın başlamasına 4 aydan az bir süre kaldı. Turnuva topu ile şarkısının tanıtım toplantısı için İstanbul'a gelen FIFA 2. Başkanı ve U-20 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Jim Boyce, SABAH'ın sorularını yanıtladı.
FIFA U-20 Dünya Kupası'nın size göre önemi nedir?
FIFA takvimindeki en önemli ikinci kupa. Birçok yıldız bu kupada parladı. Türk futbolseverlerin, geleceğin yıldızlarını erkenden izleme fırsatını kaçırmayacağını düşünüyorum. Bilet satışları daha iyi gidebilirdi. Rihanna, Roling Stones konseri olsa, bilet bulamama endişesi yaşasalar hemen alırlar. Tavsiyem erken alma avantajını kaçırmasınlar.

U-20 Türkiye için fırsat
FIFA Başkanı Blatter turnuva için Türkiye'ye gelecek mi?
Programı ne bilmiyorum. Ama FIFA'nın bütün turnuvalarında mutlaka bulunur. 15-30 Haziran'da Brezilya'da Konfederasyon Kupası var. Açılış günleri bu kupayla çakışıyor ama U-20'nin bir bölümünde mutlaka olur.
İstanbul, 2020 Olimpiyatları'na aday. Euro-2020 gündemde. Bu yılki U-20 turnuvasını bu açıdan nasıl değerlendirmek gerek?
U-20 turnuvası Türkiye için de büyük bir fırsat. Türkiye'ye talip olduğu önemli organizasyonlar için çok yardımı olacak. Euro- 2020, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde düzenlenecek. Türkiye, yarı finaller/ final paketinin en önemli adaylarından. UEFA İcra Kurulu'nun 2020'yi farklı ülkelerde düzenleme kararının ardında, "Türkiye bu turnuvayı yapamaz" düşüncesinin yattığını düşünmüyorum. Türkiye, bir Avrupa Futbol Şampiyonası'nın altından kalkar. Ama altyapısı ve özellikle statlarıyla tek başına bir Avrupa Şampiyonası yapamayacak ülkeler var Avrupa'da.

DOPİNG SORUN DEĞİL!
Türkiye, Dünya Kupası düzenleyebilir mi?
Elbette. Camdan bakıyoruz, Beşiktaş'ın maçlarını oynadığı stat. Harika bir stat ve yenilenecek. Daha birçok yeni stat yapılıyor. 70 milyonun üzerinde nüfusu olan, gelişen bir futbol ülkesi. İleride bir Dünya Kupası, neden olmasın. Bu yaz işinizi iyi yapın, statları doldurun, dünyaya Türkiye'nin daha büyük organizasyonları hak ettiğini gösterin.
U-20'de son 10 kupada Avrupa'dan bir şampiyon (İspanya) çıktı. Arjantin ve Brezilya'nın yokluğunda sıra Avrupa'ya geldi diyebilir miyiz?
İspanya ve Hollanda çıkış içinde. Arjantin-Brezilya yok ama onları eleyen Paraguay, Şili, Kolombiya ve Uruguay demek ki onlardan daha iyi. Türk takımı da aşağıdan nasıl bir gelişimle geldiğini gözlemledim. Bu turnuvada bir Avrupa takımı en az final oynamazsa çok şaşırırım.
Toplumda 'kazanmak' en önemli şey olarak gösterilirken gençleri dopingin zehir olduğuna nasıl ikna edeceğiz?
Eğitimle. Doping bir aldatma, kandırma.Elbette turnuvaya kazanmaya gelecekler. Ama bu turnuva onların aynı zamanda daha iyi bir insan olmalarını sağlayacak. UEFA'nın dopingte alt yapılarda bile çok sıkı kontrolleri var. Futbolda diğer sporlar kadar büyük bir sorun yok.

BAHİSÇİLERE TAVSİYE!
27 yaşındayken İrlanda'da bir bombalı saldırıda yaralanmış, bugün FIFA'nın üst düzey yöneticilerinden biri olarak futbolun dünya barışındaki yeri hakkında neler söylersiniz?
Hayatta kaldığım için şanslıyım. İrlanda'da barış olduğu için mutluyum. Ülkemde hala bazı geri zekalılar var, ama bunlardan her ülkede var. Afganistan, Filistin, Suriye büyük sorunlar yaşanan ülkeler. Futbol buralarda umut. Bu nedenle spordaki insanlar politikacılardan daha başarılı. Tanrı'ya şükür politikacı değilim.
Futbolcuların hakemleri aldatmalarına yönelik hareketleri ve Luis Suarez hakkındaki sözleriniz, ırkçılık ve Sırbistanİngiltere U-21 maçı açıklamalarınız biliniyor.
Suarez'le başlayayım. Hakemleri aldatmaya yönelik hareketler için "Kanser" dedim. Hakemi aldatmaya yönelik hareketlerin cezalandırılması gerektiğini yineledim. Bazı gazetelerde bu sözlerim "Boyce Suarez'i suçladı" olarak çıktı. Sırbistan'da olanlara gelince... Bazı cezaların yeterli olmadığını düşündüğümü söyledim. Sonra ne oldu? UEFA Başkanı, kendi Disiplin Komitesi'nin verdiği cezayı yeterli görmedi ve komitesi aleyhinde Tahkim Kurulu'na itiraz etti. Ve ceza değişti. Irkçılığın futbolda, toplumda yeri yok. Şike de bunlardan biri. Bahisçilere tavsiyem, tek maç üzerinden oynanmasına izin vermesinler. Üç olur, dört olur; O zaman bu mafya tipi işler zorlaşır. Futbol maçlarının % 95'inin temiz olduğuna inanıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elbette yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN