Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saracoğlu Avrupa'da mum gibi olur

Giriş Tarihi: 1.3.2013

F.Bahçe'nin UEFA maçlarında seyirci artık durur, ama Türkiye'de aynen devam eder

"Seyircisiz maçta ceza alan ilk dünya takımı olacağız" dediğim zaman şaka yapıyorum sanıyorlardı. UEFA'nın kararı fevkalade yerindedir, fevkalade doğrudur. Biz eğer 'Sporda Şiddetle' mücadele ediyorsak bu mücadele böyle olur. Biz dünyanın en iyi Sporda Şiddet Yasası'nı çıkarttık ama o yasayı uygulamadan geri alıp ucuzlattık. Sonra o ucuzlayan yasayı da uygulamadık. Onun için UEFA böyle cezaları verince şaşkına dönüyoruz. Trabzon'daki F.Bahçe maçında sahaya nelerin atıldığını seyrettik. Şimdi yine söylüyorum, İngiltere'de sahaya bir şey atıldığını kamera yakalıyorsa, iki dakika sonra tribünde polislerin o adamı aldığını televizyonda seyrediyorsun. Benim seyrettiğim gibi bütün İngiltere de seyrediyor.

TÜRKİYE'DE YANLARINA KAR KALIYOR
Yani İngiliz diyor ki: "Ben sahaya bir şey atarsam iki dakikada polis beni alır, götürür. Hem maçı seyredemem, hem geceyi karakolda geçiririm hem de ertesi gün mahkemeye giderim. Hayat boyu statlara girmeme cezası gelir." İngiliz'in kafasında bu olduğu zaman o çakmağı cebinden çıkarıp atmıyor. Hırslanıp çıkarsa bile yanındaki beş kişi elini tutup "Ne yapıyorsun sen?" diye bağırıyor. Türkiye'deki insanın kafasındaki düşünce şu: "Ben ne yaparsam yapayım yanıma kar kalır." Çünkü Türkiye'de 280 tane güvenlik kamerası olsa da (Trabzon'da var mesela) bana bugüne kadar Trabzon'da sahaya bir şey atarken güvenlik kameralarına yakalanmış, yakalandığı için maçtan sonra ya da akşam evinden alınmış bir kişinin haberini söyleyin! Trabzon Cumhuriyet Savcısı, adı üstünde Cumhuriyet Savcısı! Ben Cumhuriyet gazetecisi değilim, ben gazeteciyim. Benim babam Cumhuriyet subayı değildi sadece subaydı. O Cumhuriyet Savcısı! O önündeki Cumhuriyet'in önemli bir anlamı var. Hangi Trabzon Cumhuriyet Savcısı, görüntüler ellerindeyken sahaya bu rezillikleri atanları yakalamış da mahkemeye verdirmiş? Bunu bütün Trabzonlular biliyor, bütün F.Bahçe Stadı'nda olanlar biliyor, bütün Arena'da olanlar biliyor... Volkan ölüyordu ya! TT Arena'da fırlatılan şişe 15 santim soldan gitseydi Volkan bugün mezardaydı. Atan belli; peki eylem?

ANCAK UEFA HAKLARINDAN GELİYOR

Türkiye'deki holigan biliyor ki, ne yaparsa yapsın yanına kar kalacak. Bunların hakkından gelecek bir tane kurum var, UEFA. Onlar da geliyor işte. Bundan sonra UEFA maçlarında Saracoğlu'nun etrafıyla, içiyle, dışıyla nasıl mum gibi olduğunu göreceksiniz. Ama Türkiye maçlarında gene eski tas, eski hamam olmaya devam edecek. Çünkü adam biliyor ki; "Meşaleyi Avrupa maçında atamam ama yerli maçta atarım." Herkeste bu düşünce var.TÜRKİYE'YE CEZA GELMEZ
UEFA F.Bahçe'ye ceza verir, F.Bahçe'nin yerine de sıradaki gider oynar. Yani Türkiye'ye verilmiş bir ceza yok. Nasıl oldu? Şampiyonlar Ligi'nden F.Bahçe'yi çıkardılar, elenmiş Trabzon'u tekrar aldılar. Türkiye'ye bir şey olmaz, cezasını F.Bahçe çeker. Fenerliler Bağdat Caddesi'ni yaktıkları zaman federasyonun ve kurullarının açıklamalarını hatırlayın. Bağdat Caddesi'ni istilacılar, Ostrogotlar mı gidip yaktı, yıktı? Kimin yaktığı, niye yaktığı belli. Benzinci havaya uçuyordu ya! Kim mahkûm oldu? Bilen, gören var mı? 'Benzin istasyonunda yangın çıkaran adam şuydu' diye bana bir isim söyleyin. Yığınla Dünya Kupası finali, Avrupa Şampiyonası finali izledim. Senin taraftarın ister stat içinde, ister stat kapısında, olay çıkardı mı cezayı alırsın.

ÖZGE AYDIN / SABAH.COM.TR


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saracoğlu Avrupa'da mum gibi olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN