Kalkavan yem edildi

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Maç yazınızda derbinin hakemi Mete Kalkavan'ın hatalarından bahsettiniz. Mete Kalkavan ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Mete Kalkavan genç ve deneyimsiz bir hakem. Ailesini bilirim. Tertemiz ve iyi niyetli bir hakem olduğundan en ufak bir kuşkum yok. Fakat yanlış zamanda Beşiktaş-Fenerbahçe maçına atandı ve büyük hatalar yaptı. Kabahat Kalkavan'da değil onu derbiye atayanlarda. Bütün dünya hakemlerine bakın. Pek tabi her hakemin bir ilk derbisi vardır. Ama o hakem derbiye çıkana kadar söz konusu takımların en az 8-10 maçını yönettikten sonra derbiye atanır. Örneğin Collina, İnter-Milan derbisine ilk olarak atandığında İnter'in ve Milan'ın diğer İtalyan takımlarıyla yaptığı düzinelerce yaptığı maçta düdük çalmıştır. Ülkemizde ben de, Doğan Babacan da, Hilmi Ok da, Cüneyt Çakır da, hatta Markus Merk de o ülkenin derbisine ilk olarak çıktığında engin bir deneyim ile çıkmıştır. Ama ne yazık ki Mete Kalkavan aslanlara yem edilmiştir. Zira Kalkavan Beşiktaş'ın sadece iki Fenerbahçe'nin ise sadece bir adet maçını yönetip çok kritik derbide düdük çalmıştır ve Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışında daha da geriye düşmesinde başrol oynamıştır. Hiçbir hakemin ikinci Fenerbahçe maçı derbi olamaz, derbi olmamalıdır. Üstelik eğer bu derbi lig ikinciliğini mutlak ve şampiyonluğu büyük ölçüde etkiliyorsa.

HAKEM ATAMALARI YANLIŞ...
Türkiye'de Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi hakemlerimiz polis eskortu eşliğinde statları terk ederken Avrupa'da önemli maçlarda görevlendiriliyorlar. Bu farklı durumun sebebi nedir?
Bu yıllardır böyle olmuştur. Benim zamanımda da, daha önce de. Bunun en önemli sebebi Türkiye'de yetenekli ve deneyimli hakem sayımızın bir elin parmakları kadar olmasıdır. Cüneyt Çakır Avrupa'nın en iyi hakemlerinden biri. Fırat Aydınus da hızla bu yolda ilerliyor. Ama Merkez Hakem Kurulu'nun zaman zaman yaptığı yanlış atamalar Türk hakemlerin Türkiye'de yönettiği maçlarla ilgili algıyı epey zedeliyor.

Eski bir futbolcu MHK başkanı olmamalı
Zekeriya Alp, derbi öncesi "En çok Beşiktaş aleyhine hata yapılıyor' dedi. Alp'in bu sözleri derbiye nasıl yansıdı?
Zekeriya Alp'e pazar gecesi Beyaz TV'deki programımda bu soruyu sordum. En sonunda hata yaptığını kabul etti. Bu son derece hatalı bir söylemdi. Zekeriya Alp'in düzgün adam olduğunu biliyorum. Bu lafı samimi ve safiyane bir niyetle söyledi ama bu hakemlerin bilinçaltını direkt olarak etkilemiştir. Benzeri hatayı yıllar önce devrin MHK Başkanı Ahmet Güvener de yaptı. Bir röportajında Galatasaraylı olduğunu ifade eden Güvener, bir yerde hakemleri istemeden de olsa manipüle etti.
Zekeriya Alp'in şu ana kadarki performansını nasıl buluyorsunuz?
Asla iyi bulmuyorum. Aslında Zekeriya Alp'in eski bir Beşiktaşlı milli futbolcu olarak hakemlerin patronu olmasını da doğru bulmuyorum. Düzgün adam olmak, iyi niyetli adam olmak başkadır. O işi layıkıyla yapabilmek başkadır.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalkavan yem edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN