Üç büyükler mağdur edebiyatı yapmasın!

Derbi öncesi "Hakem kararları en çok Beşiktaş aleyhine oluyor" diyen MHK Başkanı Zekeriya Alp'in bu sözleri hakemler üzerinde baskı yarattı mı, yaratır mı?
Aslında sorunun içinde cevap da var. Zekeriya Alp'i çocukken izlerdim. Futbol hayatında da, sonrasında da kimse Zekeriya Alp'e tek kelime söyleyemez. Derbi öncesi açıklamasını ben daha yeni okudum. Kesinlikle yanlış. Belki ucu bir yere varacak anlamında söylememiştir ancak bu kurumun başındaki bir insanın bu tür cümleler kullanmasının hakemleri etkilememesi mümkün değil. Çok yanlış açıklamalar...

F.Bahçe'nin tepkisini nasıl buluyorsunuz? Alp istifa etmeli mi?
Zekeriya Alp ve ekibi özellikle ligin sonlarına doğru daha da çok eleştirilecektir. Bu doğal. Bu sadece bugünkü MHK başkanıyla ilgili değil. Geçtiğimiz dönemlerde de böyleydi. Ancak F.Bahçe için Caner ile başlayan, Meireles ile devam eden süreçte son derbideki hakem kararları, üstüne Alp'in söylediği cümleler, F.Bahçe'nin böyle bir açıklama yapmasına sebep oldu. Türkiye'de bu kurumu yönetmek zor, ancak bu kurumun başındaki kişilerin de açıklamalarına çok dikkat etmesi lazım. Örneğin ben mümkün olduğunca objektif olmaya çalışan bir F.Bahçeliyim. Ancak MHK'nin başında ben olmuş olsam veya Bülent Korkmaz kardeşim olmuş olsa, zaten hiçbir cümle kullanmasak bile bütün iyi niyetimize rağmen bu tür dedikodular olacaktır. Ama bu kurumun başındakilerin bu tarz açıklamaları tarafsızlığını yitirdiğini göstermiş oluyor. Zekeriya Alp'in bu konularda daha hassas olması lazım. Bu açıklamalar durup dururken başına iş açmaktan başka bir şey değil. Bir hafta önceki açıklamalarının ardından böyle hakem hatalarının olduğu bir maç yaşanınca kulüpler fatura kesmeye çalışıyor. O cümleyi kullanmamış olsa olay bu kadar büyümezdi. Yani ben MHK başkanıyım "F.Bahçe'nin hakları yeniyor" dediğim zaman benim başkanlığımdaki hakemin etkilenmemesi mümkün değil. Kaldı ki daha önce Beşiktaş-G.Saray maçından sonra Burak'ın penaltısını veren yardımcının kokartının alınıp, 7 maç ceza örneği varken! (Bu bilgi Ahmet Çakar'dan alınmıştır)

Sizce hakem kararlarından en çok mağdur olan takım hangisi?
Bu her yıl dönem dönem değişkenlik gösteriyor. Bir kere şunu söyleyelim; lehine en fazla hata yapılanlar geçmişte de şimdi de Üç Büyükler. Bu konular özellikle derbi maçlarında hatalı kararlarla kaybeden takımlar konuştuğu zaman gündeme geliyor. Yoksa bunu yüzdelemek kolay değil. Üç Büyükler'in maalesef lehlerine daha fazla hata yapılıyor. Dönem dönem ortalama değişiyor. "Buna ya da şuna fazla, şuna az yapılıyor" diyemeyiz. İstatistikler ortadadır. F.Bahçe'nin Kasımpaşa maçındaki tartışmaya açık penaltısı, G.Saray'ın Orduspor'a maç 2-0 iken attığı tartışmalı gol. Beşiktaş maçında Sivas'ın verilmeyen penaltısı. Bu hafta derbide verilmeyen gol. F.Bahçe'nin yediği golden önceki el pozisyonu... Mağdur edebiyatını Üç Büyükler kullanamaz ama diğer 15 kulüp kullanabilir.
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç büyükler mağdur edebiyatı yapmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN