Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem ayıp etti hem suç işledi!

Giriş Tarihi: 23.4.2013
Ligde stresli bir yarış vardı ve "Kim puan kaybedecek" derken arayı açacak puan kaybı Fenerbahçe'den geldi. Ligdeki şampiyonluk yarışı şekillendi mi?
Son günlerin moda lafı 'akil davranmak' gerekirse tamamdır. Neden tamamdır; geri kalan 4 maçta Fenerbahçe'nin 12 puan aldığını kabul edelim, Galatasaray'a 6 puan yetiyor. Geri kalan dört maçta, biri Fenerbahçe dahil olmak üzere iki yenilgi hakkı var Galatasaray'ın...
Galatasaray'ın kadrosuna ve son haftaki maçlarına baktığın zaman da gene Fenerbahçe maçını hariç tutarak geri kalan üç maçından ikisini kazanabileceğini söylemek mümkün. Galatasaray'ın geri kalan dört maçından ikisini kazanması, Fenerbahçe'nin geri kalan dört maçın dördünü de kazanmasından çok daha kolay.
Öyle bakmak lazım matematik olarak. Her ne kadar Fenerbahçe'nin matematik olarak şansı varsa da matematik de bir de ihtimaller hesabı var.
Son dört maçta Fenerbahçe'nin 12 puan kazanma ihtimali mi daha fazla Galatasaray'ın 6 puan kazanma ihtimali mi daha fazla? Bitmiş gözüyle bakılabilir.
Bu da bir ölçüde Avrupa Ligi'nde finali hatta şamp-i yonluğu hedefleyen Fenerbahçe'nin lehine de olur. Çünkü futbolcular ligdeki yarışı kafalarından çıkarıp doğrudan Benfica maçına kilitlenebilirler. Çünkü Benfica, Fenerbahçe'nin geçemeyeceği bir rakip değil.
Diyoruz ya 'Fenerbahçe geri kalan dört maçta 12 puan alırsa' diye, Galatasaray'ı bir tarafa bırak Galatasaray dışındaki geri kalan üç rakibinden daha fazla bir takım değil Benfica... Onun için tamamen hem Aykut'un hem futbolcuların o maça konsantre olması lazım. Pazar günkü maçta futbolcuların Gençlerbirliği maçını değil Benfica maçını kafalarında oynadıklarını ben hissettim. Çünkü birinde dört puan geridesin, ne olacağı belli olmayan bir lig var, öbür tarafta geçeb-i leceğin bir Avrupa Ligi Yarı Final maçı var. Sen olsan hangisini düşünürsün?

KİTLELERE TAHRİK VE ŞANTAJ SUÇTUR

Tabii ki Avrupa Ligi'nde final oynamak, kupayı almak daha önemli. Hatta Ali Şen de "Avrupa uğruna şampiyonluk riske edilebilir" yorumunu yaptı...
Öyle olması lazım. İşte içerideki lig kim ne derse desin aradan üç sene geçince istatistik. Galatasaray 17 kere, Fenerbahçe 20 kere, Beşiktaş 15 kere...
Öyle konuşuyoruz. Ama Galatasaray'ın 2000 yılındaki UEFA şampiyonluğu ve Süper Kupa şampiyonluğu, Monaco ve Kopenhag'da oynadığı maçlar unutulmaz. Hangisi önemli?
Maç sonunda Kocaman'ın açıklamaları dikkat çekiciydi. "Artık Galatasaray saha içi ve saha dışında bu farkı kapattırmaz" dedi
Çok ayıp etti ve suç işledi bana sorarsan... Ayıp ve suç! 'Kendisini savunacağım' diye koskoca bir Kadıköy semtini tehlikeye attı. Geçen sene Saracoğlu Stadı'nda olanları herkes biliyor, herkes seyretti Bağdat Caddesi'nde olanları...
Kızıltoprak'taki benzinci havaya uçuyordu ramak kaldı, oradaki otomobili yaktılar. Böyle bir fanatik holigan kitlesini tahrik etmenin alemi yok. "Ben biliyorum da söylemiyorum" dünyanın en çirkin lafı... Ahlak açısından daha çirkin bir laf yok.
Bir şeyi biliyorsan erkekçe söylersin ya da susarsın. 'Biliyorum ama söylemiyorum' ya bir şantajdır ya bir tahriktir.
Bunların ikisi de Türk Ceza Kanunu'na göre suçtur. Sporda Şiddet Yasası'nı söylemiyorum bile... Kitleleri tahrik ve kitlelere şantaj suçtur. Kadıköy'de savcı varsa bu konuşmanın bandını istetir ve gerekli açıklamayı yapar. Türkiye'nin şu kritik günlerinde böyle bir Fenerbahçe-Galatasaray maçının zeminini hazırlamak suç... Aykut lafının nereden nereye gittiğini bilmiyor.

EDİTÖR: ÖZGE AYDIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem ayıp etti hem suç işledi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN