Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk futbolunu büyük kaos bekliyor

Giriş Tarihi: 21.6.2013
Beşiktaş ve F.Bahçe'nin savunması sonrası sizce UEFA'dan nasıl bir karar çıkacak?
Bu konuda ancak fikir yürütebiliriz. Görünen o ki bazı cezalar çıkacak ve 3 Temmuz sürecinde adı geçenlerin birçoğu ömür boyu boykot alacaklar. Ama asıl büyük sorun UEFA kararlarından sonra Türkiye'de çıkacak. Eğer F.Bahçe ceza alır ve Aziz Yıldırım ömür boyu ya da belli yıllara yayılmış hak mahrumiyeti alırsa otomatik olarak Türkiye'de gündeme 2010-11 şampiyonluğu gelecek. Çünkü UEFA'ya göre F.Bahçe şike yapmış ve bu şike başkanın kontrolü altında yapılmışsa dünyanın her futbol ülkesinde o şampiyonluk geri alınır ve ikinciye verilir. Verilecek cezalardan sonra (şayet ceza verilirse) Trabzon "Kupamı verin kardeşim" diyecek ve ayağa kalkacak.

AYDINLAR ÇÖZECEKTİ AMA...

UEFA Disiplin Kurulu Aziz Yıldırım'ı suçlu bulduğunda TFF'nin Disiplin ve Tahkim kurullarının hangi amaçla oraya geldikleri ve bu cezaları neye göre verdikleri ayyuka çıkacak. Kurullar kamuoyunda inandırıcılıklarını yitirecekler ve futbolumuz büyük bir kaosa girecek. Burada bazı yanlışları ve stratejik hatalarına rağmen Mehmet Ali Aydınlar'ın ne kadar önemli bir iş yapmak istediği de ortaya çıkacak. Çünkü Aydınlar bu süreci F.Bahçe'den 8-10 puan düşürerek bitirecekti. Ama Demirören federasyonunun, iyilik yapayım derken önümüzdeki hafta F.Bahçe'yi nasıl bir duruma düşüreceğini düşünemiyorum bile...

HAFTAYA KIYAMET KOPACAK
TFF Genel Kurulu'nda yaşanan gerilim sonrası F.Bahçe de bir açıklama yaptı. Bu kutuplaşma hakkında ne düşünüyorsunuz?
Atalarımız "Kıyakçılığın sonu ayakçılıktır" derler. Yüzyıllardır yaşanan olaylar sonrası atasözleri ortaya çıkar ve bu sözler genelde yüzde 99 doğrudur. TFF Genel Kurulu'nda Trabzonspor Başkanı çıktı açık açık "Hakkımız çalındı. Spor hırsızlarını spor camiasında görmek istemiyoruz" dedi. Haklı mı; kendine göre tabii ki haklı. Yine İbrahim Hacıosmanoğlu federasyona çakarak, "Hangi hakla UEFA'ya gidip F.Bahçe'den yana taraf oluyorsunuz" dedi. Burada da haklı mı; tabii ki haklı. Çünkü TFF'nin görevi şike soruşturmasında F.Bahçe ve Beşiktaş'ı kurtarmak ve aklamak değildir. Çünkü o takımları akladığınızda Trabzonspor camiası haklı olarak kendilerinin haklarının yendiğini düşünür. Bunun üzerine Yıldırım Demirören de çıkıp "Biz İsviçre'ye Türk futbolunun zarar görmemesi için gittik" deyiverdi. Önümüzdeki hafta çok kritik. F.Bahçe ve Beşiktaş'ın (şayet alacaklarsa) cezaları belli olacak ve asıl kıyamet ondan sonra kopacak.

KULÜPLER FUTBOLU DÜŞÜNMÜYOR
Kulüplerin büyük çoğunluğunun yabancı sayısının serbest bırakılmasını istemesine rağmen TFF'nin yabancı kararıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Bu konuda TFF'yi haklı buluyorum. Bizim gibi ülkelerde yabancı sayısını serbest bırakmak demek Türk futbolunu bitirmek demektir. Zaten altyapı organizasyonlarımız yetersiz. Kulüplerin bir kısmı günlük başarılar yaşıyor, bir kısmında da menfaat şebekeleri oluşmuş. Lig TV'den gelen paralar ne idüğü belirsiz yabancılara deneme yanılma metoduyla kullanılırsa Türk futbolunun sonu gelir.

Bu kararın alınmasında F.Bahçe'nin ne kadar etkisi oldu?
Türk futbolunu biraz düşünen insan sınırsız yabancıya karşı çıkmalıdır. Hiçbir kulüp Türk futbolunu düşünmüyor. Sadece kendi başarıları ve Avrupa'ya endekslenmiş durumdalar. Türk futbolu asla kulüpçülerin yönetemeyeceği kritik ve önemli bir konudur.

ULUSOY SEÇİLİRSE...
Haluk Ulusoy, Demirören yönetimine yüklendi ve seçim olması halinde aday olacağını açıkladı. Ulusoy yeniden TFF Başkanı olabilir mi?
Haluk Ulusoy ve Yıldırım Demirören akrabadır. Demirören başkan seçilirken benim de şahit olduğum şekilde Ulusoy'un desteğini aldı. Ulusoy döneminde her ne kadar Türk futbolu belli oranda kirlenmiş olsa da Türk futbolunun en başarılı dönemi kendisiyle yaşandı. Üstelik Ulusoy'un futbol kamuoyunda hatırı sayılır bir desteği var. Seçilir mi onu bilmem ama bildiğim tek şey var o da Ulusoy'un oy potansiyelinin yüksekliği. Ulusoy başkanken kendisini çok ağır eleştirenlerin başında gelirim. Ama eğer tekrar göreve gelecekse geçmişte yaptığı hatalardan ders alıp yeni bir sayfa açmalıdır. Özellikle yanında barındırdığı bazı menfaatperest insanları uzaklaştırmalı, kulüpçülerle ilişkilerini daha seviyeli tutmalı ve TFF binasını eşin dostun takıldığı bir lokal gibi değil de daha ciddi bir yapı olarak görmelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk futbolunu büyük kaos bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN