Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harika bir iş çıkardık

Lozan'daki tanıtımımızda IOC üyelerini hayran bırakan Gizem Girişmen'in 2020'nin ev sahipliğini kazanacağımıza inancı tam

Türkiye, 2020 İstanbul'un adaylığı konusunda Lozan'da hafta içinde çok kritik bir sınavdan geçti. Bu tarihi buluşmanın ve ülkemizi temsil eden isimlerden biri de Gizem Girişmen'di. Bedensel engelli okçumuz Gizem Girişmen, tanıtım ekibinde yer alırken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerinin karşısına çıktı ve söz alan isimlerden biri oldu. Fransızca bir konuşma yapan Gizem'in sözleri tüm üyeleri etkiledi. Gizem ile Lozan'da yaşadığı heyecanı konuştuk..
Gizem sunumlar nasıl geçti? Sen de bu sürecin önemli bir parçası oldun..
Ülkemiz adına harika bir iş çıkardık. Ben de bana düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. İtiraf edeyim ki çok heyecanlandım.
Gizem sence şansımız nasıl?
Şansımız oldukça yüksek diye düşünüyorum. Diğer aday şehirlere göre buradaki havamız çok ve sunumlarımız bence çok etkileyici oldu.
Ekip olarak sizi çok pozitif gördük.. Katılıyor musun buna?
Evet ekip harika çalışıyor. Bakın buradaki bir-iki günlük iş değil bu.. Bu ekip 2 yıldır müthiş bir efor sarf ediyor. 2020'nin bu sefer uzak olduğunu düşünmüyorum..
Gizem 2020 için iç dünyasında neler yaşıyor?
İstanbul 2020'ye yönelik önceliği sporculara veren planlarımızdan heyecan duyuyorum. Türkiye'de sekiz milyon engelli yaşıyor. Gündelik hayatlarımız gitgide daha da kolaylaşıyor. İstanbul'da toplu taşıma 2015 yılına kadar % 100 erişilebilir hale gelecek. Benim Pekin'e gidebilmemi sağlayan fırsatları elde etmek; sporla yaşadığım coşkuyu tadabilmek, herkesin hakkı. Oyunların İstanbul'da düzenlenmesi farkındalığı arttıracak, davranış biçimlerini değiştirecek ve Türk milletinin akıl ve kalplerinde gerçekleşecek kalıcı değişime katalizör olacaktır. Bunun için çok heyecanlıyım ve bunu da ifade ettim.

Gizem Girişmen kimdir?
Pekin 'de düzenlenen 2008 Paralimpik Yaz Oyunları'nda okçuluk dalında Türkiye adına yarışmıştır.
Kadınlar, Bireysel/ Olimpik kategorisinde Çinli rakibi Fu Hongzhi'yi 91-85 yenerek altın madalya kazanmıştır.
Pekin'deki Türkiye takımında Neslihan Kavas ile birlikte madalya kazanan iki kişiden biri olan Girişmen, ayrıca paralimpik oyunlarda altın madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olmuştur.
1992 yılında, on bir yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucu T5 seviyesinde omurilik felci oldu. Bilkent Üniversitesi işletme bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu.
2004 yılında okçuluk sporuna başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harika bir iş çıkardık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN