Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih yazma zamanı

2020 Olimpiyat Oyunları ev sahipliğine aday olan İstanbul, yarın son kez Olimpiyat Komitesi'nin karşısına çıkarak kozlarını oynayacak

İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği adaylığı sürecinde sona gelindi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), ev sahibi kenti Buenos Aires'te yapılacak sunumlar ve toplantının ardından yarın akşam açıklayacak. Madrid ve Tokyo ile yarış içinde olan İstanbul heyeti dün kalabalık bir kafile ile birlikte son kozlarını oynamak üzere Arjantin'e çıkarma yaptı.

SON SUNUMDA SÜRPRİZ VAR

Hilton Otel'de IOC üyelerinin karşısına "tarih yazın" sloganıyla çıkacak İstanbul 2020 heyeti, ev sahibi olmaları halinde tarihe geçecek "ilkler"e vurgu yapacak. Heyet, Türkiye'nin ilk kez bir olimpiyata ev sahipliği yapacağına, bir olimpiyatın ilk kez aynı anda 2 kıtada düzenleneceğine, nüfusunun yarısı 25 yaşın altında olan bir ülkede ilk kez olimpiyat gerçekleşeceğine işaret edip, üyelerden tarih yazmasını isteyecek. Ayrıca İstanbul'un dinler ve kültürler arası bir köprü olduğunun anlatılacağı sunumda, tarihten gelen toplumların inanç özgürlüğüne vurgu yapılacak. Dört semavi dinin temsilcilerinin, İstanbul 2020'ye verdiği desteğin de sunumun ana maddeleri arasında yer alacağı belirtiliyor. İstanbul 2020 heyetinin, sunumunda IOC üyelerini çok etkileyecek bazı sürprizlerinin olacağı da ifade edildi.

BAŞBAKAN RUSYA'DAN GEÇECEK

İstanbul 2020 heyetine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderlik edecek. Rusya'nın St. Petersburg kentindeki G20 zirvesinden Arjantin'e uçacak Erdoğan'ın liderliğindeki kafile, yaklaşık 200 kişiden oluşacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da sunumlarda hazır olacağı Arjantin'de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da yer alması bekleniyor.

KRAL VE KRALİÇE DE GİDİYOR

Türkiye gibi diğer aday kentlerin devlet başkanları da Arjantin'de hazır bulunacak. İspanya Kralı Juan Carlos'un liderlik edeceği Madrid kafilesinde ise İspanya Prensi Felipe, İspanya Başbakanı Mario Rajoy yer alacak. Tokyo kafilesinin liderliğini ise Japon Meclisi'nin kararı doğrultusunda Arjantin'e giden Japon Kraliçesi Empress Michiko ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe yapacak.

OYLAMA NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Yarınki oylama öncesinde sırasıyla İstanbul, Tokyo ve Madrid sunum yapacak. 45'er dakikalık sunumlardan sonra soru-cevap bölümü olacak. 103 üyesi bulunan IOC'de başkan Jacques Rogge, kendi isteğiyle oy kullanmayacak. Aday ülkenin üyeleri de oy kullanamayacak. IOC'de İspanya'nın 3, Türkiye ve Japonya'nın ise 1'er üyesi bulunuyor. 97 üyenin oy kullanması bekleniyor. İlk turda elenen ülkenin IOC üyesi, 2. turda oy kullanacak. Sunumlardan sonra TSİ 21.45'de gizli oylamaya geçilecek. İlk turda en az oyu alan elenecek ve 2. bir oylama yapılacak. Finale kalan iki kent, salona davet edilecek ve IOC Başkanı, 2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak kenti, TSİ 23.00'te açıklayacak.

SULTANAHMET'E DEV EKRAN

Kazanan kentin açıklanacağı o ana, İstanbul halkı hep birlikte tanıklık edecek. Sultanahmet Meydanı'na kurulacak dev ekranda, IOC heyetinin karar anı canlı olarak yayınlanacak. Halkın yüzde 94'ünün desteğiyle yola çıkan İstanbul 2020 heyeti, Türkiye'nin sesini adeta Buenos Aires'ten duyacak.

İstanbul 2020'nin sloganı 'Bridge Together' (Birlikte Köprüler Kuralım) en çok ilgi çeken ve beğenilen slogan oldu.

Kral, kraliçe ve çok sayıda devlet adamının bulunduğu Buenos Aires'te güvenlik önlemleri artırıldı. Bu arada IOC'nin yeni başkanı da cumartesi günü seçilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih yazma zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN