Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Futbolun tek patronu Fatih Terim

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Fatih Terim, Türkiye'de hatta Avrupa'da eşi görülmemiş uzunlukta 5+2 yıllık bir sözleşmeye imza attı. Bunun avantaj ya da dezavantajları ne olur?
Öncelikle anladığımı söyleyeyim, kesinlikle altını çizmek lazım, bu bir teknik direktörlük imzası değil. Teknik direktör imzası 5+2 yıl olmaz. Bunu Türk futbolunun başındaki özerk federasyonun ayırdığı bir bölüm olarak nitelendirilip, 5+2 yıllık bir sözleşme olarak algılıyorum ben. O zaman 10+2 de olur. Amaç sadece 2016 değil, uzun yıllardır süren Türk futbolundaki çöküşün toparlanması için bir anahtar teslimi. Ve bu ülkede teslim edilebilecek yegane insanlardan biri Fatih Terim. TFF kendi bünyesinde özerk hale gelerek Fatih Terim'i futbolun başkanı seçti. Bu sadece antrenman kıyafetiyle değil elbiseyle de yönetmek anlamına geliyor. Ama aynı zamanda müsabakalara karışmama anlamına gelmiyor. Yani 'Yıldırım Demirören Federasyonu gider, X federasyonu gelir' değil. Bu yüzden bu konudaki sorular anlamsız. Teknik direktör imzası 5+2 ise buna tabii ki karşıyım. Ama uygulamanın anlattığım şekilde ve doğru olduğunu düşünüyorum.

Fatih Terim "Yeniden yapılanma" ifadesine karşı çıkıp sürekli olarak "Reform" kelimesini kullanıyor. Siz nasıl bir reform bekliyorsunuz? Milli Takım'da neler değişmeli?
Çünkü herkes "yeniden yapılanma" kelimesinden çok sıkıldı. Benim anladığım reformu 2016'ya göre yapmıyor. Allah uzun ömür versin. Fatih Terim futbol dünyasından çekilip emekli olduğu zaman geride kendi ve futbolseverler adına gurur verici bir iz bırakmak için bu kelimeyi kullanıyor diye düşünüyorum.

Milli Takım'ın yaş ortalaması Hollanda maçıyla kıyaslandığında 4 yaş kadar düştü. Terim'in yeni oyuncu tercihlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncellikle bu milli maç bir hazırlık maçıydı. Adı üzerinde olduğu gibi hazırlık maçında kalmadı, özellikle Kuzey İrlanda açısından bir puan maçı gibi oldu. Bu da bizim için iyi tabii. Fatih Terim'in kafasında soru işareti olan oyuncuları alma şansı da oldu. Selçuk gibi cepte gördüğü oyuncular da var. O yüzden bu denemeler devam edecektir.

Milli Takımı K.İrlanda karşısında nasıl buldunuz?
İlk 60 dakika beğendim. Klasik bir hazırlık maçı değildi. Futbolcular, "Hocamız bizi çağırmış, biz burada kalıcı olalım" anlayışıyla oynadı.

G.SARAY'I TRANSFER DE KURTARMAZ
Galatasaray'da şu an sürekli bir sorun var. Terim'in gidişi, Lutfi Arıboğan'ın Florya'nın başına getirilmesi çok konuşuldu. Nasıl toparlanır?
Galatasaray büyük takım. Her kulübün dönem dönem bu tarz problemleri ve düşüşleri olur. Asıl soru şu; potansiyel var mı? Evet Galatasaray'da potansiyel fazlasıyla var. Ancak ilk yarı bitmeden bir seri yakalamaları lazım. Bu tarz iniş çıkışlar devam ederse devre arasındaki transferler de yetmez. Önlerindeki 6 maçın en az beşini kazanarak tekrar güven tazelemeleri ve ikinci yarı için iddialı olmaları gerekiyor.

EN İDEAL İSİM HAKAN ŞÜKÜR
G.Saray'da 'sportif direktör' konusu tartışılıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben Türkiye'de bunun bir teknik adamla uygulanabileceğine inanmıyorum. Mustafa Denizli'nin, Bülent Korkmaz'ın, Abdullah Avcı'nın isimleri geçiyor. Bunlar deneyimli ve önemli isimler. Ama Türkiye'de bu, tartışmaya ve spekülasyona açık bir anlayış olur. Anladığım kadarıyla takımı, kulübü iyi bilen, Mancini'ye yardımcı olabilecek biri aranıyor. Ben tüm bu unsurlara çok uygun olan Hakan Şükür'ü aklımdan geçiriyorum ama Milletvekilliği nedeniyle uygun mudur bilmiyorum. Ünal Aysal bu konuma teknik direktör tercih etmemeli. Hakan Şükür'ün camiayı, kulübü, oyuncuları, taraftarı Mancini ile birlikte yönetebileceğini düşünüyorum.
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbolun tek patronu Fatih Terim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN