Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Google'dan haber sitelerine şok eden ceza

Giriş Tarihi: 17.9.2014 02:04 Güncelleme Tarihi: 17.9.2014 10:08
Google, aralarında Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Mynet, Radikal ve CNNTürk'ün de bulunduğu birçok haber sitesini, gereksiz ya da spam sayılabilecek içerikleri nedeniyle arama sonuçlarından çıkardı. Spam içerik üretmeyen ve okuyucusunu kandırmayan Sabah.com.tr ceza almayan ender sitelerden biri oldu.

Google tarafından banlanan bazı siteler şöyle; Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Stargazete, Radikal, Mynet, Bugün, CNNTurk, TGRT, Türkiye, Rotahaber, ve Sondakika


GOOGLE'IN CEZA VERMESİNİN SEBEBİ NE?

Her zaman önce kendi kullanıcısına en iyi sonucu en kısa zamanda vermek için aralıksız çalışan ve sırf bu yüzden rakipsiz bir arama motoru olmayı başaran Google, kullanıcısı ile bu ilişkisini suiistimal eden haber sitelerine cezayı kesmekte tereddüt etmedi.

2013 yılından itibaren haber sitelerinin değerinin algoritma ile arttırılması ve Google News kayıtlı sitelerin hemen hemen her aramada üst sıralarda yer alması ile tanıştık. Bu, tamamen kullanıcının en taze içeriğe haber siteleri vasıtası ile ulaşabilmesini sağlıyordu.

Örneğin vali görevden alındığında insanlar "Vali görevden alındı" diye aramasına gerek bırakmadan valinin adını yani "Avni Mutlu" diye aramaları yeterli oluyor böylece en kısa sürede en taze bilgiye ulaşılabilir hale geliyordu. Google gösterdiği bu gerçekten sert tepki ile içeriğin değerini hala çok önemsediğini göstererek herkese "Kullanıcıyı önemsemeyeni yasaklarım" mesajını çok net bir şekilde vermeyi başardı.


SPAM İÇERİK NEDİR?

Peki Google'ın haber sitelerine ceza vermesine neden olan spam içerik ne demektir? İnternet kullanıcılarının son dönemde çok sık rastlamaya başladıkları ve canlarını oldukça sıkan, okuyucuyu kandırma amaçlı içeriklere, spam içerik deniyor. Sadece küçük ve lokal internet siteleri değil, Türkiye'nin koskoca markaları, anlı şanlı haber siteleri de arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için spam içerik üretmekte beis görmüyorlar. Örneğin "Karadayı" dizisi ile ilgili bir yazı ya da haber kullanacaksınız. Başlığını da sırf daha çok aranıyor diye "Karadayı izle" yapıyorsunuz. Böylece arama motoru aramalarında üst sıralarda çıkıp daha çok tık alıyorsunuz. Oysa haberinizde ya da makalenizde izlenecek bir materyal yok. İşte bu yaptığınız spam içeriğe giriyor.

Haber sitelerinde yer alan gereksiz ya da spam sayılabilecek içerikler için işte güzel bir örnek:BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'dan haber sitelerine şok eden ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN