Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone, WiFi üzerinden arama testi yapan ilk operatör oldu

Vodafone, WiFi üzerinden arama (VoWiFi) hizmetine yönelik test çalışmalarını sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 23.3.2015 12:34 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 13:35
Vodafone, WiFi üzerinden arama testi yapan ilk operatör oldu
Vodafone, yakın zamanda pek çok kullanıcının hayatını kolaylaştıracak WiFi üzerinden arama testini başarıyla gerçekleştirdi. WiFi destekli bir telefon ve SIM kart aracılığıyla, herhangi bir WiFi bağlantısından yapılabilen WiFi üzerinden arama sayesinde, kullanıcılar ek bir uygulamaya gerek kalmadan kolayca çağrı yapıp, çağrı alabilecekler. Ayrıca ek uygulamalardan farklı olarak, yapılan sesli ve yazılı (SMS) aramalar güvenli bağlantı (IPSec) ile operatörün bilgi güvenliği koruması altında tutulacak.

WiFi üzerinden yapılan mobil ses araması testi, İstanbul Küçükyalı'da bulunan Vodafone Dijital Operasyon Merkezi'nde Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından test şebekesi altyapısı kullanılarak ticari terminaller ile yapıldı. Türkiye'de ilk kez Vodafone tarafından gerçekleştirilen test, telefon üzerinde başka bir uygulama olmadan, sadece WiFi kullanılarak Ses aramalarının yapılabileceğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknoloji Direktörü Ara Yıldızlı, şunları söyledi:

"Vodafone Grubu, 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil mobil iletişim teknolojilerin hayata geçmesinde önemli bir rol üstleniyor. Bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde en iyi ve en kaliteli 2G, 3G ve 4G hizmetini sunuyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz 900 LTE test ileTürkiye'de 900 MHz bandında 2G, 3G ve 4G testlerini gerçekleştiren ilk ve tek operatör olmuştuk. WiFi üzerinden arama teknolojisi, yeni nesil telefonların gelişimi doğrultusunda ivme kazanmış bir teknoloji. WiFi'ın mobil şebekeler ile entegrasyonu sayesinde, mobil şebekedeki Ses ve SMS servislerini artık WiFi altyapısı üzerinden almak mümkün hale geldi. WiFi üzerinden arama teknolojisinin, uyumlu terminaller ile birlikte yakın zamanda kullanımının yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bu doğrultuda, Türkiye'de ilk kez WiFi üzerinden arama yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Vodafone'un global deneyimini Türkiye'ye taşıyarak dünya çapında en son teknolojileri abonelerimize sunmak amacıyla, teknoloji testlerini gerçekleştirmek konusunda öncülük etmeyi sürdüreceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone, WiFi üzerinden arama testi yapan ilk operatör oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN