Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ömrüne yeni çare!

Yeni geliştirmelerle birlikte cihazlardaki bu pil ömrünü biraz daha tasarruflu kullanmak en işlevsel özellikler arasında yer alıyor. Diğer yandan kullanıcılar tarafından bazı basit hamlelerle de benzer tasarruflar sağlamak mümkün.

Giriş Tarihi: 15.3.2016 09:19 Güncelleme Tarihi: 15.3.2016 09:21
Batarya ömrüne yeni çare!

Wirecutter'da yer alan habere göre ömrünü artırmanın en etkili yollarından birisi bir reklam engelleyici kullanmak. Zira çevrim içi ortamdaki her unsur gibi karşılaştığımız reklamlar da cihazın kaynaklarını kullanıyor. Örneğin tarayıcınız bir sayfadaki reklam görsellerini ve videoyu indirmeye çalışırken büyük oranda cihazın pilini de harcıyor.

Wirecutter yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları testlerde iki saat boyunca reklam engelleyici yazılımlar olmadan, yine aynı süre boyunca bu yazılımları kullanarak web sitelerinde dolaştıklarında arada önemli bir fark tespit etmişler. Bir reklam engelleyici olmadan bu süre boyunca iPhone 6S'in bataryasının yüzde 18'i harcanmış. Fakat aynı süre boyunca 1Blocker aktif haldeyken yalnızca yüzde 9'luk bir batarya oranının harcandığı fark edilmiş. Aynı test 2015 sürüm Moto X Pure'da ise çok daha çarpıcı sonuçlar vermiş. Zira bu cihazdaki Chrome üzeriden yapılan 2 saatlik bir web dolaşımında yüzde 22'lik bir batarya kullanımı söz konusuyken, Ghostery reklam önleme yazılımıyla birlikte bu oran yüzde 8'e kadar düşmüş.

Reklam engelleyicilerin tarayıcının hızını arttırdığı bilinen bir gerçekti, fakat bu testle birlikte aynı zamanda batarya ömrüne de olumlu katkılar yaptıkları artık açıkça görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batarya ömrüne yeni çare!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN