Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternette ' hareketleri' dahi izlenebiliyor

Araştırmacılar, 400'den fazla popüler internet sitesinin, kullanıcıların çevrim içi ve klavye hareketlerini dahi izleyebildiğini öne sürdü.

Giriş Tarihi: 22.11.2017 11:26 Güncelleme Tarihi: 22.11.2017 11:27
İnternette 'fare hareketleri' dahi izlenebiliyor

Araştırmacılar, internet kullanıcılarının bilgisayarlarındaki her çevrim içi hareketinin izlendiğini ileri sürdü.

"Daily Mail Online"ın haberine göre, internette lerin gizliliğini korumak üzere çalışmalar yapan Princeton Üniversitesinin, İnternet Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Projesi kapsamında yürütülen çalışmada, 400'den fazla popüler internet sitesinin kullanıcıların sitede yaptıkları tıklamalar, hareketleri ve sayfaları kaydırma davranışlarına kadar çevrim içi hareketlerini takip edebildiği öne sürüldü.

GİZLİ KOD İDDİASI

Çalışmada, aralarında büyük internet servis ve içerik sağlayıcılarının bulunduğu yüzlerce internet sitesinin, "oturum kayıt" adı verilen gizli bir kod sayesinde kullanıcıların internetteki etkinliklerini kayda aldığı iddia edildi.

Çalışmaya göre siteler, gizli kod ile kullanıcının hangi sayfada ne kadar kaldığını, fareyi nerelerde gezdirdiğini, klavyesinde nereye bastığını kaydederek, 3'üncü parti sunuculara gönderiyor ve burada şifreli bir veri zinciri oluşturuyor.

Çalışma, en fazla ziyaretçiye sahip 50 bin internet sitesinden 482'sinin, oturum kayıt komutlarını kullandığını ortaya koydu.

KİŞİSEL VERİLER İÇİN UYARIYORLAR

Araştırmacılar, söz konusu kodların, kredi kartı bilgilerinden sağlık problemlerine kadar çok sayıda kişisel veriye nüfuz etmek için kullanılabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternette 'fare hareketleri' dahi izlenebiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN