Türkiye'nin en iyi haber sitesi

akıllı telefonlarla uyuyup kalkıyor

2017 yılını kapsayan son bir araştırmaya göre ’deki mobil kullanıcıların, günde ortalama 78 kez, yani her 13 dakikada bir telefonun ekranına baktığı tespit edildi. Akıllı telefonlarda bulunan haberleşme uygulamalarından ise en sık Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanıldığı ortaya çıktı. Medya Takip Merkezi (MTM), iletişim çağının en yaygın ürünü olarak kabul edilen akıllı telefonların medyadaki yerini araştırdı. İşte detaylar…

Giriş Tarihi: 12.1.2018 09:27 Güncelleme Tarihi: 12.1.2018 09:58
Türkiye akıllı telefonlarla uyuyup kalkıyor

Son yapılan araştırma, Türk insanının ortalama 13 dakikada bir telefonunun ekranına baktığını ortaya koydu. Deloitte tarafından hazırlanan Deloitte Global Mobil Kullanıcı Araştırması 2017 raporuna göre akıllı telefonlar, artık hayatın vazgeçilmez bir parçası. Türkiye'de araştırmaya katılanların %92'sinin akıllı telefona erişimi olduğu saptanırken, bu erişimin önceki araştırmalarda ise %86 oranında olduğu açıklandı.

TELEFON BAĞIMLILIĞI NASIL GEÇER?

TÜRKİYE, AVRUPA'YA GÖRE AKILLI TELEFONA DAHA BAĞIMLI

Türkiye'de gün içerisinde akıllı telefonlara bakma sayısı ortalama 78 defa iken, Avrupa'da bu sayı 48 olarak belirlendi. Dikkat çeken bir diğer tespit ise Türkiye'de %70'in üzerinde kullanıcıların uyumadan önce son 15 dakika, uyandıktan sonra ise ilk 15 dakika içerisinde telefona baktığı. Bu verilerin yanında telefon bağımlılığımızın bir göstergesi de sahip olunan telefon sayısı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 Mart ayı sonu itibarıyla cep telefonu abone sayısının 75 milyon 724 bin 413 olduğunu açıklamıştı.

AKILLI TELEFON BAĞIMLILIĞI STRES YARATIYOR

MEDYANIN AKILLI TELEFONLARA OLAN İLGİSİ YÜKSEK

Medya Takip Merkezi ise medyada yaptığı araştırmanın sonucunda, akıllı telefonlara medyanın ilgisinin yüksek olduğu tespitini kamuoyu ile paylaştı. Buna göre akıllı telefonlar 2017 yılı boyunca, yazılı basında 28 bin 258, görsel basında 3 bin 810 ve internet medyasında 147 bin 821 haber olmak üzere toplamda 179 bin 889 haberde yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye akıllı telefonlarla uyuyup kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN