Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten gazetelere tam sayfa özür mektubu!

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan skandalı üzerine , ABD'de tam sayfa gazete reklamıyla özür diledi. Fakat kullanıcılar bu özür mektubunu dinlemeden uygulamayı silmeye devam ediyor. Kullanıcıların tepkileri ise giderek büyük bir tepkiye dönüşüyor.

Giriş Tarihi: 26.3.2018 14:47 Güncelleme Tarihi: 26.3.2018 18:00
Mark Zuckerberg'ten gazetelere tam sayfa özür mektubu!

FACEBOOK'UN VERİ TOPLAMASINA BÜYÜK TEPKİ

Cambridge Analytica, Trump tarafından kiralanan bir seçmen profili oluşturma firması. Özetlemek gerekirse Cambridge Analytica, buna rızası bulunmayan milyonlarca Facebook kullanıcısının verisini kullandı.

Cambridge Analytica, Aleksandr Kogan'ın 50 milyon profilden elde ettiği verileri kullanmıştı. Dr. Kogan, bu verileri bir kişilik testi uygulaması yoluyla, Facebook'taki veri toplama kurallarındaki bir açık kapı üzerinden elde etti. Burada Kogan'ın kuralları çiğnemediğini belirtmek gerekiyor. Facebook'a göre Kogan, uygulamanın akademik amaçlı olduğu söyledi. Facebook, verilerin Cambridge Analytica'ya satılmasının kuralları çiğnediğini vurguluyor.

SKANDAL BÜYÜYOR

Facebook Pazar günü, yedi İngiliz gazetesinde ve üç Amerikan gazetede tam sayfa reklam yayınladı. Cambridge Analytica veri gizliliği skandalından dolayı tüm kullanıcılarından özür diledi.

Şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'in kaleme aldığı özür mektubunda, şirketin üçüncü parti uygulamaların artık fazla bilgi edinemeyeceğini ve Facebook'un verileri sınırlandırmaya başladığını söyledi. "Sizin için daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum." diyen Zuckerberg, "Bu bir güven ihlaliydi ve o zamanlarda daha fazla yapamadığımız için özür dilerim" dedi.

CNN, Wired, The New York Times ve Recode gibi medya kuruluşlarına röportaj vererek bunlar aracılığıyla da özür dileyen Zuckerberg ayrıca, İngiltere'de The Observer, The Sunday Times, Mail on Sunday, Sunday Mirror, Sunday Express ve Sunday Telegraph gazetelerinde, ABD'de ise, The New York Times, The Washington Post ve The Wall Street Journal gazetelerinde özür mektubu yayınladı.

FACEBOOK'TA SKANDALLAR'IN ARDI ARKASI KESİLMİYOR! MİLYONLARCA KİŞİNİN BAŞINA GELDİ

İşte o gazete reklamı;

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mark Zuckerberg'ten gazetelere tam sayfa özür mektubu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN