Teknolojiyi giymeden çıkma

Artık teknoloji olmadan adım bile atamıyoruz. Kamera ve harita görevi yapan gözlük, sağlık ölçer akıllı saat, vücut ritmini kaydeden bileklik, adım sayan spor ayakkabılar giyilebilir teknolojilerin öncüsü oldu

Giriş Tarihi: 17.2.2013
Giyilebilir teknolojiler saat, gözlük, spor ayakkabı ve elbise olarak hayatımıza girmeye başladı. Yakın gelecekte "Bilgisayarımı giymeden sokağa çıkmam" sözünü sıkça duyarsanız üzülmeyin. Bu teknolojiler dünyada sağlık takibi, fotoğraf ve video kaydı amacıyla kullanılıyor. Akıllı telefon ve tabletlerde olduğu gibi, uygulama geliştiricilerin katkısıyla giyilebilir teknolojiler de gelecekte hayâl bile edemeyeceğimiz alanlarda kullanılacak.

UYGULAMALAR ARTIYOR

Sahada, şantiyelerde, yangın gibi felaket alanlarında, ilkyardımda çalışanlar için iki elini birden kullanmak zorunda kaldıklarında giyilebilir bilgisayarlar devreye girecek. Bu cihazlar ölçme, sorgulama ve görüntüleme gibi işlevleri yerine getirecek. Giyilebilir teknolojilerin en önemli sorunu pil. Ürünlerde bluetooth ve WiFi gibi kablosuz ağ teknolojileri kullanılıyor.

SAĞLIK ÖLÇER KOLUNUZDA
Giyilebilir teknolojilerin önemli bir bölümü sağlık amaçlı kullanılıyor. Apple'ın iWatch gibi bir cihaz tasarladığı söyleniyor. Şirketin sağlık alanındaki çalışmaları da bunu doğruluyor. Saatin sadece iletişim ve ölçüm cihazı olmayacağı tahmin ediliyor. Dokunmatik ekranlı saatlerin birden fazla işlevi var. Yılın ikinci yarısında iWatch'un piyasaya çıkması bekleniyor.

TELEFON DOSTU AKILLI SAAT
Saatler tek başına telefon gibi değil, bluetooth üzerinden haberleşerek kullanılıyor. Yani tamamlayıcı veya yardımcı etkileri var. Pebble akıllı saat Google Android ve Apple iPhone uyumlu telefonlarla bluetooth üzerinden iletişim kurulabiliyor. Kısa mesajlar, elektonik postalar ve takvim uyarıları titreşimle sahibine haber veriyor. Saatler değişik renklerde kayışlara sahip.

HEP KAY DEDEN GÖZLÜK
Google Glass ilk olarak geçtiğimiz yaz düzenlenen Google I/O toplantısında karşımıza çıktı. Gözlük, hayatın her anını kayıt altına alıyor. İçerisinde pek çok teknolojiyi barındıran ürün, Android platformunu zenginleştirecek. Mart veya nisan ayında uygulama geliştiricilere bin 500 dolara satılması beklenen gözlükteki ses iletiminin kemik üzerinden gerçekleştirileceği söylense de kulaklık eklenmesi de mümkün.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojiyi giymeden çıkma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN