Yerli cep iştahı arttı

Türk teknoloji şirketleri, akıllı telefon ve tablet atağında. Vestel ve Turkcell'in bu yolculuktaki ortakları ise internet devi Google ile mobil işlemci Qualmcomm olacak. Şirketler vergi ve bandrol desteği bekliyor

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Türkiye'de ithalat rakamını artıran cep telefonu ve tablet konusunda yerli devler sonunda harekete geçti. Akıllı telefon ve tablette hızla artan penetrasyon yüzde 20'lere varsa da yüzde 50'ye ulaşan Avrupa ortalamasının henüz çok gerisindeyiz. Özellikle ekonomik fiyata sahip akıllı telefon ve tablet için önemli bir talep söz konusu. Türkiye ve çevre ülkelerde büyümeye yönelik fırsatlar yabancılar kadar yerlilerin de iştahını kabartıyor. Vestel ve Turkcell yerli üretim için kolları sıvamış durumda. Şimdilik sadece tasarım ve yazılımda yerli katkı söz konusu. Ancak süreç içinde bu oranın yüzde 100'lere çıkarılması planlanıyor.

İŞ ORTAKLARI ÜRETECEK
Turkcell donanım işine girmeyeceğini, ikinci aşamada yerli üreticilerle çalışmak istediğini açıkladı. Ancak bandrol ve vergiler daha önce üretim yapmak isteyen Gencell gibi şirketlere engel oluşturmuştu. Uzmanlar, ekrandan şarj cihazına kadar yüzlerce parçadan oluşan telefonlarda yerlilik oranının artması için bu konuda düzenlemenin şart olduğunu belirtiyor.

TURKCELL'İN ŞİFRESİ
Turkcel 'in cep telefonu işinde yatırım atağına kalkmasının nedenlerinden biri ekonomik akıllı telefon konusunda çözüm üretmek. Markanın T serisi akıllı telefonlarda elde ettiği sonuç, bunun göstergelerinden. Qualcomm referans tasarım (Qualcomm Referance Design -QRD) platformu üzerinden, sunulan uyumluluk listesi tasarım yapanların işini kolaylaştırıyor. Çiplerle onaylanmış ekran boyutu ve kamera seçenekleri işi kolaylaştırıyor. Turkcell makineden makineye internet (M2M) cihazları için de yatırım yapıyor. Benzer bir işbirliği daha önce ATT ve Verizon'la yapılmıştı.

iPHONE YERLİ DEĞİL!
Apple, iPhone üretimini ABD'de yapmıyor. Şirket iPhone ve iPad için kullandığı ekran, kamera ve pil teknolojisini Kore, Japonya ve Tayvan gibi ülkelerden alıyor. Çin'de üretim yapıyor. iSuppli.com sitesinin hesabına göre 16 GB iPhone5'in toplam maliyeti 199 dolar. Tüketici geri kalan farkı marka ve tasarım için Apple'a ödüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli cep iştahı arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN