Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağaracıların isyanı

Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki Ayvaini Mağarası'na yapılması planlanan yürüyüş yollarına tepki gösteren mağara araştırmacıları, mağaraların e açılmaması gerektiğini söylüyor.

Giriş Tarihi: 1.7.2012 10:59
Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki 5 kilometre uzunluğunda olan doğa harikası Ayvaini mağarasına yapılması planlanan yürüyüş yoluna mağara araştırmacıları tepki gösteriyor.

Mağara araştırmacıları, İnegöl Oylat mağarasının turizme açılmasından sonra mağaranın ilgisini kaybettiğini belirterek, aynı hatanın Ayvalı Köyü Ayvaini mağarası için yapılmaması gerektiğini söyledi. Ayvaini mağarasının turizme açılmamasını isteyen araştırmacılar, mağara içine yapılan yürüyüş yolu, girişine koyulan gişelerin mağaraya zarar verdiğini söylüyorlar. Mağara Araştırmacıları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Atilla Ülgen, 5 kilometre uzunluğundaki muhteşem mağaranın içinde irili ufaklı 60 kadar gölet bulunduğunu söyledi. Mağara içinin turizme açılmaması gerektiğini dile getiren Ülgen, yürüyüş yolunun yapılması durumunda mağaranın doğallığını kaybederek piknik alanına döneceğini belirtti. Turizme açılma kapsamında mağaranın girişine konulan gişelerin mağaranın doğallığından uzak bir yapı olduğunu dile getiren Ülgen, 'Kapıya gişe koymamalıyız. Hatalı bir anlayış. Bu mağaralar turizme açılmamalı. Genellikle turizme kazandırma dendiği zaman mağaraya aydınlatmalar ve girişe de bilet gişesi yapılıyor. Bu zihniyet yanlış. Biz mağaracılar olarak mağaraların içi değil çevresi turizme açılsın diyoruz. İlla biri yer turizme kazandırılmak isteniyorsa, dışı veya köyü turizme kazandırılmalı' dedi.


'AYVAİNİ MAĞARASI PİKNİK ALANI OLMASIN'

İnegöl'ün Oylat mağarasını örnek gösteren Ülgen,'Eskiden çok sayıda mağara sporcusu Oylat mağarasına koşardı. Orada farklı bir atmosfer vardı. Ama şimdi mağaranın girişinde bir bilet gişesi var. İçeride de yürüyüş yolu yapıldı. Mağara, mağara olmaktan çıktı. Ayvaini mağarasının köy tarafındaki girişine merdivenli çıkış yapılmak isteniyor. Kötü niyetli bir fikir değil. Yaz aylarında yürüyüş yapılırsa, herkes çıkar ve serin yerde piknik yapmaya başlar. Çöplük alanına döner. Bu tür mekanlar mağaranın dışına yapılsın. Nilüfer Belediyesi köylülerin taleplerine göre yürüyüş yolu yapılmasını istedi' diye konuştu.

Ayvaini mağarası doğal güzellikleriyle herkesi etkiliyor. Sarkıtlar ve göletlerin bulunduğu mağarada yer alan hayvanlar ise mağara tutkunları tarafından inceleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağaracıların turizm isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN