Türkiye'nin en iyi haber sitesi

restore ediliyor

Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay'ın beğenmediği 'nın restorasyonu, yeniden ele alınıyor.

Giriş Tarihi: 6.2.2013 10:09
Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik yapan, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Ödemiş'in Birgi beldesindeki 250 yıllık Çakırağa Konağı'nda, Kültür ve Turizm eski bakanı Ertuğrul Günay'ın uyarıları üzerine yeniden restorasyon çalışmaları başlatılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı iken geçtiğimiz aylarda Birgi'ye yaptığı gezide tarihi konakta yapılan restorasyon çalışmalarını beğenmediğini dile getiren Günay'ın verdiği talimat üzerine başlatılan incelemenin ardından, restorasyon çalışmalarının yeniden ele alınmasına kararı verildi.

Restorasyon çalışmalarının binanın aslına uygun yapılması için Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından rapor hazırlanıyor. Binanın aslına uygun yapılmasının son derece önemli olduğunu ifade eden Birgi Belediye Başkanı Cumhur Şener, girişimlerin sevindirici olduğunu kaydetti. Şener, Çakırağa Konağı'nın henüz ziyaretçiye açık olduğunu da belirtti.

BİRGİ TARİHİ DOKUSUNA GÖRE YENİDEN DÜZENLENECEK

Beldede yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Cumhur Şener, 'Şu anda Okul Sokak'ta ve belediyemizin hemen yanında bulunan alanda çalışmalar sürüyor. Belediyemizin yanındaki alan açık pazar yeri olarak hizmet verecek. Okul Sokak'ta da sokak sağlıklaştırması çalışmaları var. Bu iki projenin de mart sonunda bitmesi planlanıyor. Birgi'nin tarihine, doğasına sahip çıkmaya yeni projelerimizle de devam ediyoruz. Aydınoğulları Meydanı'ndaki kahvelerin ve diğer yapıların rölöve çalışmaları için de İzmir Valiliği'nden destek istedik. Bu meydanımızdaki kahveleri de röleve çalışmalarının ardından Birgi'nin tarihi dokusuna uygun şekilde yeniden düzenleyeceğiz' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakırağa Konağı restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN