Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fiyort ülkesi Norveç

Norveç... Dünyanın en güzel fiyortlarına sahip kuzeyin soğuk ülkesi... Jolly Tur tarafından gemiyle düzenlenen fiyort turlarında soğuğu tamamen unutturacak bir manzara sizleri bekliyor

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Norveç denildiğinde akla ilk gelen müthiş manzarasıyla fiyortlar. Karaların içlerine kadar giren, iki kenarı yüksek, dik, dar, derin körfezler anlamına gelen fiyortlara en çok Norveç, İskoçya, İzlanda, Grönland, Alaska, Güney Şili ve Yeni Zelanda kıyılarında rastlanıyor. Ancak, dünyanın en güzel fiyortlarına Norveç'in ev sahipliği yaptığı bir gerçek. Kuzeyin bu soğuk ülkesi, turizm gelirinin çok önemli bir bölümünü turizm şirketlerinin büyüleyici güzellikteki fiyortlarına düzenlediği turlar sayesinde elde ediyor. 5 yıldızlı otel konforundaki MSC Musica gemisiyle Kuzey Kutbu dairesinde yol almak, kıyıdan kilometrelerce içeriye girerek küçük liman kasabalarında bölgenin kendine özgü güzellikleri ve kültürüyle tanışmak büyüleyici. Norveç fiyort turları genellikle, ülkenin önemli kentlerinden Bergen ile Kirkenes arasında yer alan irili ufaklı 30'un üstünde limanı kapsıyor.

30'DAN FAZLA LİMAN
Çok küçük, şirin bir liman şehri olan Bergen, fiyortların başkenti olarak kabul ediliyor. Yapım tarihi 900 yıl öncesine uzanan 3 katlı, ahşap, üçgen çatılı ve her biri farkı renklerde evlerin dizildiği bu şehirde daracık sokaklar sizleri bambaşka dünyalara alıp götürüyor. 300 bin kişinin yaşadığı Bergen, Vikingler'in başkenti olarak da biliniyor. Flam ise geminin uğradığı başka bir liman kasabası. Nüfusu sadece 400 olan bu şirin kasaba, yılda 500 bin turist ağırlıyor. Sarp dağlar, kükreyen şelaleler, derin vadilerle çevrili bu şehir, doğayla iç içe olmak isteyenler için tam bir cennet. Dünyanın en uzun ve en derin fiyort kolu da Flam'da... Yaklaşık 343 göl ve körfezde yer alan 40 adanın oluşturduğu Oslo en güzel İskandinav kentlerinden biri. Eğlence alanları, parkları, panoramik körfez manzaralarının yanı sıra yaklaşık 50 müzeyi ve çok sayıda sanat galerisini de bünyesinde barındıran Oslo'da keşfetmenin hazzı bir başka. Sadece 250 kişinin yaşadığı Geiranger da rota dâhilinde ziyaret edilen küçük bir şehir. Yaz sezonu boyunca toplam 160 gemi buradaki limana demir atıyor. Çatıları çimli evleri, hediyelik eşya dükkânları, nefes kesen manzaraları ve tepeleriyle Geiranger masal gibi bir şehir. Geminin uğradığı bir başka kent de Danimarka'nın başkenti Kopenhag. 443 ada ve adacıktan oluşan bu yemyeşil şehirde keyifli bir gün sizleri bekliyor.

Her sabah başka bir dünya
Jolly Tur, MSC Musica gemisiyle Norveç'in fiyortlarında 8 günlük eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor. Ultra lüks gemiyle fiyortları keşfederek yol alacak ve her sabah gözünüzü açtığınızda bir başka renkli kasaba veya şehri karşınızda bulacaksınız. Norveç fiyortları turu bin 444 eurodan başlayan fiyatlarla sizleri eşsiz bir deneyim yaşamaya davet ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiyort ülkesi Norveç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN