Bakan Çelik Kırşehir'de

Giriş Tarihi: 24.2.2013 17:51

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kırşehir'e yaptığı gezide Neşet Ertaş Müzesi için; "Neşet Ertaşla ilgili her faaliyete destek veririm" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ''Neşet Ertaş, benim gözümde Anadolu'nun mazlum bastırılmış sesinin, içine atılmış isyanının, çığlığının bir temsilcisidir. Bana, 'Neşet Ertaş Müzesi için destek verecek misiniz' diye bir soru sormayın, Neşet Ertaş'la ilgili her faaliyete destek veririm'' dedi.
Bakan Çelik, Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret ederek, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Sachihiro Omura ve müze müdür vekili Pınar İlman'dan bilgi aldı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Çelik, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'nde çok gurur verici çalışmaların yapıldığını gördüğünü söyledi.

Japon Hükümeti ve Prens Tomohito Mikasa'nın buraya olan ilgisinin takdirle anılması gerektiğini ifade eden Çelik, ''Japon bilim adamlarının, hocamızın Türkiye sevgisi, Anadolu sevgisi, Anadolu'daki mirasa sahip çıkma konusundaki hassasiyeti çok önemli'' dedi.


Kaman'da, Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışanlarının haricinde, mülki amirlerin, milletvekillerinin ve yerel halkın bu kültürel mirasla iç içe yaşamalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, şöyle konuştu:
''Biz, ülkemizde Anadolumuzda kazı yapan misafirlerimizin çalışmalarını her zaman takdirle karşılıyoruz. Ama, Anadolu gibi bir mücevhere sahip çıkma anlamında her zaman istediğimiz hassasiyeti bulamıyoruz. Buradaki kazı alanındaki çalışmalarda gösterilen hassasiyet, kazı alanının korunması, buraya bu düzenin yapılması, enstitünün yapılması, dünyanın en büyük ikinci Japon bahçesinin yapılması, Japon dostlarımızın dünya kültürel mirasına ve Anadolu'nun tarihsel mirasına gösterdikleri saygının bir ifadesidir. Biz de, bu sebeple kendilerine teşekkür ediyoruz. Hep beraber gezdik. Bütün arkadaşlarımız, bu müzede çalışan arkadaşlarımız, uzmanlarımız burayı artık bir hayat tarzı olarak benimsemişler.''

''ANADOLU İNSANLIK TARİHİNİN MÜCEVHERİ''

Çelik, Anadolu'nun binlerce yıllık bir tarihin üzerinde durduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
''Yüzlerce medeniyet gelmiş geçmiş. Bu medeniyetlere baktığınızda ticaret yollarından kurdukları eserlere kadar hep gelişmiş medeniyetler. Hep ilerlemeci bir anlayışla okuruz tarihi, 'Geçmiş çağlarda insanlar ilkeldi, ondan sonra insanlık ilerledi'' diye. Ama bakıyorsunuz ki öyle değil. Aslında çok ileri, yüksek kapasiteye sahip kavimler gelmiş, medeniyetler gelmiş. Daha sonra bunlar tarih sahnesini terk etmişler. Ama kalıcı olanlar, bu tip eser bırakanlar olmuş. Medeniyet kuranlar olmuş. Tarihsel mirasa ve medeniyet eserlerine sahip çıkmak, bir bakıma kendi mirasımıza sahip çıkmak olduğu kadar, yeryüzü mirası içerisinde kalıcı olmanın da yolu. Burada, kim bilir bilmediğimiz askeri açıdan çok güçlü, iktisadi açıdan çok güçlü başka medeniyetler de gelmiş geçmiş olabilir. Ama bizim bugün dokunabildiğimiz, devletler, milletler tarihsel miras bırakanlardır. Kültürel miras meselesi herhangi bir faaliyet değildir, bir milletin geçmişi ile ilgili bir mesele de değildir. Bir milletin geleceği ile ilgili bir meseledir.
Kalehöyük Müzesi'nde şimdiye kadar yapılan çalışmalardan çok daha fazlasına ihtiyaç olduğunu dile getiren Bakan Çelik, ''Çünkü, bu höyükte bir medeniyet ve çeşitli çağlar barınıyor. Şunun şuurunda olmamız gerekiyor; Anadolu dediğimiz yer insanlık tarihinin bir mücevheri. Şu anda üzerine bastığımız bu toprak parçasıyla yüzlerce medeniyetin, devletin ve milletin mirasçısı olarak buradayız. Bunu da hak ediyoruz. Burayı kılmak için büyük bedeller ödedik. Burada bir millet olarak varız. Ama aynı zamanda bizden öncekilerin de mirasçısıyız. Bu mirası geleceğe taşıma konusunda bu faaliyetlerin çok büyük önemi var'' diye konuştu.

Çocukların, yerli halkın buradaki kültürel faaliyetle iç içe yaşamasının kendisini çok sevindirdiğini ifade eden Bakan Çelik, şunları söyledi:
''Bizim hedeflediğimiz şey şu; kültürel hayat, kültürel programlar elit faaliyetler değildir, seçkin faaliyetler değildir. Vatandaşın gündelik hayatının bir parçasıdır. Öyle olmalıdır. Anadolu zaten böyle bir yerdir. Ben burada en çok şunu takdir ettim; kültürel faaliyetlerin, tarihsel mirasın buradaki halkın hayatının bir parçası haline getirilmesi konusundaki çalışmalar çok gurur verici. Her yerin böyle olmasını istiyoruz. Burada gördüğüm şeyler beni fazlasıyla mutlu etti. Bu titizliğin, kapsamlı çalışmanın diğer yerlere de örnek olmasını umuyorum. Benim için Kırşehir ziyareti unutulmaz olarak başladı o şekilde devam ediyor'' diye konuştu.

NEŞET ERTAŞ MÜZESİ

Kırşehir'de kurulması planlanan Neşet Ertaş Müzesi'ne destek verip vermeyecekleri konusundaki bir soru üzerine de Bakan Çelik, Neşet Ertaş'ın Kırşehir'den ibaret olmadığını, ancak Kırşehirliler'in bu değerinden dolayı gurur duymaları gerektiğini vurguladı.
Bakan Çelik, şunları kaydetti:

''Ama, Neşet Ertaş, Türkmen geleneğinin, Anadolu'nun en önemli kültürel boyutunun bir temsilcisi. Aslında, Neşet Ertaş'ın sanatçı boyutu çok büyüktür ama, Neşet Ertaş, benim gözümde Anadolu'nun mazlum, bastırılmış sesinin, içine atılmış isyanının, çığlığının bir temsilcisidir.

Dolayısıyla, Neşet Ertaş, Anadolu'nun her tarafındaki mazlum insanların, bir kenara itilmişlerin, sesi çıkmayanların sesi olmuştur. Bana, 'Neşet Ertaş Müzesi için destek verecek misiniz' diye bir soru sormayın. Neşet Ertaş'la ilgili her faaliyete destek veririm.''
Çelik, program sonunda Dr. Sachihiro Omura'ya çalışmaları dolayısıyla Japonca teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik'e Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Kırşehir milletvekilleri Abdullah Çalışkan, Muzaffer Aslan, Kırşehir Belediye Başkan Vekili Veli Şahin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Salih Çetinkaya ve daire müdürleri de eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çelik Kırşehir'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN