Turizm tarihini 400 kişi araştıracak

Giriş Tarihi: 25.2.2013 15:23 Güncelleme Tarihi: 25.2.2013 15:25

Türk turizminde 1923-2013 yılları arasında yaşanan gelişmeleri yazılı ve görsel olarak kayıt altına almayı amaçlayan çalışmaya kaynaklık edecek 400 kişi belli oldu. Bu kapsamda kaynak kişiler, turizme hizmet etmiş kişilerle görüşerek Türkiye Turizm tarihinin araştırılması yapılacak.

Adını dünya turizmde ilk 10 ülke arasına yazdıran Türkiye'de, şimdi de turizmin tarihi yazılıyor. Yazılacak olan turizm tarihine kaynaklık edecek isimler "Kaynak Kişi Belirleme Çalıştayı" etkinliğinde bir araya gelen 60 turizm duayeni tarafından belirlendi.

Çalıştayın açılışında konuşan Eskişehir Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve bağlı bölümlerdeki öğrenci ve akademisyenlerden 25 kişilik bir ekip oluşturduklarını söyledi. Tarih Vakfı ile Ekin Grubu'nun kurumsal destek vereceği söz konusu ekibin "Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması" kapsamında, çalıştayda belirlenen kaynak kişilerle yüz yüze görüşmeler yapacağını hatırlatan Prof. Dr. Kozak şunları söyledi: "Görüşmelere önümüzdeki günlerde başlayacağız. Yüz yüze görüşmeleri 18 ayda tamamlamayı planlıyoruz. Ekibimizdeki her araştırmacı yaklaşık 12 kişiyle görüşme yapacak. Görüşmelerde tüm bilgiler yazılı ve görsel olarak kayıt altına alınacak. Kayıtlardan üç ciltlik kitap, belgesel ve bilimsel yayınlar hazırlanacak. Bilgiler, tüm araştırmacıların kullanımına da açık olacak."


Çalıştaya aralarında eski bakan, müsteşar, bürokrat, emekli öğretim görevlisi ile turizmin her alanında çalışmış ve günümüzde de turizmle aktif olarak uğraşan 60 duayen katıldı. Duayenler, kaynak kişi olarak görüşülmesi gereken isimleri belirleyip çalışmaları yürütecek ekibe yazdırdı. Bu isimlerden ortaya çıkan 400'ü aşan isim, kamu, turizm işletmecisi, tur operatörü, seyahat acentası, rehber, STK gibi ilgili oldukları başlıklar altında listelendi.

Çalıştayın kapanışında katılımcılara teşekkür eden Prof. Dr. Kozak şunları söyledi: "Türk turizmini kayıt altına almaya yönelik bu çalışmayı, elimizdeki kısıtlı bütçemizle yapacağız. 'Kaynak kişi'lerin tümüne ulaşıp görüşmek istiyoruz. Dolayısıyla, turizmle ilişkili olan tüm birey, kurum ve kuruluşların çalışmamıza her türlü desteği vermesini arzuluyoruz. Bunun yapılması halinde, ortaya çıkacak sonuçların tartışmalara yer bırakmayacak şekilde daha etkin ve eksiksiz olacağına inanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm tarihini 400 kişi araştıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN