Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da uçuş güvenliği sıkı kontrollerle sağlanıyor

Giriş Tarihi: 28.2.2013 17:40

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, sıcak hava larının kontrol ve denetimini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile birlikte titizlikle yürüttüklerini ve bugüne kadar ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde meydana gelen faciasında 18'i turist, biri Mısırlı 19 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından gözler dünyada sıcak hava balon turlarının yapıldığı en önemli merkezlerin başında gelen 'ya çevrildi. Bölgede işletme sayısı bugün 20, balon sayısı ise 160 civarında bulunuyor. Geçen yıl Kapadokya'ya gelen 2,5 milyonu aşkın turistin yaklaşık 400 bini balon turlarına katıldı. Turizm sezonlarında günlük bin kişiyi aşan genel yolcu kapasitesiyle Kapadokya balon sektöründe çok önemli bir yere sahip.

Mısır'da 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan balon kazasının kendilerini de oldukça üzdüğünü ifade eden Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, "Sıcak hava balonculuğu ve bunun turizme yönelik bir faaliyet olarak yürütüldüğü en önemli yer Kapadokya bölgesi. Ülkemizde sıcak hava balonculuğu dahil balonculukla ilgili faaliyetler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yürütülüyor.

Ruhsat, denetim, uçuştan sorumlu olan pilotların eğitim ve sertifikasyonu Genel Müdürlük tarafından yürütülüyor. Valilik olarak da Genel Müdürlükle birlikte geçen yıldan bu yana çok sayıda toplantılar yaparak, uçuş güvenliğinin azami ölçüde nasıl sağlanacağına ilişkin çalışmalar yürütüldü ve rutin biçimde yapılmaya devam ediliyor." dedi.

Kazaların önlenmesi açısından önceden alınacak önlemlerin çok önemli olduğunu ifade eden Vali Savaş, uçuş ekibinin eğitimleri ve belli aralıklarla kontrollerinin yapılması, balonların teknik olarak takibi ve denetimini SHGM ile birlikte titizlikle yürüttüklerini söyledi. Savaş, balon firmalarının da ayrıca aralarında bir komisyon oluşturarak, Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nun teknik desteği ile gerekli şartları sağlama yönünde çaba sarf ettiklerini belirtti.

Yaptıkları çalışmalar sonunda uçuş alanlarındaki riskleri bir harita üzerinde belirlediklerini ve bunu bütün firmalara ilettiklerini kaydeden Vali Savaş, şunları ifade etti: "Hangi alanlarda uçuş yapılmaması, hangi alanlarda hangi irtifada uçulması gerektiğiyle ilgili esas noktaları belirtmek suretiyle belirledik. Arkadaşlarımız bugüne kadar balonların teknik şartları ve pilotaj yönleriyle tespit ettiği bir sorun olmadı. Sadece ani değişen hava şartları nedeniyle hassas iniş yapmayı gerektiren durumlar oldu.

Bundan sonra da alınması gereken tüm tedbirleri Valilik ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile birlikte titizlikle almaya devam edeceğiz. Mısır'daki kaza, bize daha hassas olmamız noktasında uyarıcı ve yol gösterici bir olay oldu. Şu an için Kapadokya bölgesindeki sıcak hava balonculuğu itibariyle herhangi bir risk olduğu kanaatinde değiliz. Çalışmalarımızı daha titizlikle yürütmeye devam edeceğiz." diye konuştu.Göreme Turizmi Geliştirme Kooperatifi Başkanı turizmci Mustafa Durmaz ise Mısır'da yaşanan olayın bir kaza olduğunu, kazanın ise kara, hava, deniz her yerde olabileceğini belirtti. Balonların bölgede sıkı kontroller edildiği bir sistemle uçtuğunu ifade eden Durmaz, "Bölgemiz, sıcak hava balonculuğu uçuşlarının güvenli bir biçimde yapılabilmesi için dünyanın ender şartlarının olduğu bir yer.

Kapadokya'da 20 yıldan beri yapılan uçuşlarda önemli denecek bir kaza olmadı. 20'den fazla balon şirketi bulunuyor. Sezonda günlük 100 balondan fazla uçuş yapılıyor. Bölgemiz, hava şartları ve iniş- kalkış alanları itibariyle son derece uygun bir ortam sunuyor. Balon uçuşları için bir sıkıntımız yok. Mısır'daki olayda teknik bir hata olabilir veya bir hata olabilir. Kapadokya'da bulunan balon firmaları uzman insanlarla çalıştığı için güvenli uçuşlar sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Kapadokya bölgesi için hayati önem taşıyan balonculuk sektörünün en önemli firmalarından olan ve Anatolian Ballons'un Genel Müdürü Mahmut Uluer, Mısır'da yaşanan olay sonrasında balonla uçuşlarda bir sıkıntı olmadığını, uçuş güvenliğinin layıkıyla yapıldığını ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya'da uçuş güvenliği sıkı kontrollerle sağlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN