Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de Rus günleri

Rus Kültürü Festivali, İstanbul`a, özellikle de İstiklal Caddesi`ne tam bir şenlik havası kattı.

Giriş Tarihi: 19.4.2013 10:18
Dostoyevski'yi ve onun eserlerindeki kahramanları kendi dönemlerine ait kostümleriyle podyumda tanıtan Rus sanatçılara vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.
İmam Adnan Sokak'ta kurulan çadırlarda Rus kültürüne ait el yapımı ürünler sergilendi. Rus kültürüne özgü en önemli etkinliklerden birisi ise Rus Yazar Dostoyevski'nin romanlarındaki kahramanları temsil eden kişilerin o döneme ait kıyafetlerle podyuma çıkması oldu.

Suç ve Ceza'nın başkahramanı Raskolnikov'dan, İnsancıklar romanı ve Karamazov Kardeşler'in kahramanlarına kadar pek çok karekter podyumda yerini aldı. Romandaki gibi davranan kahramanlar kendilerini izleyen vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. Karşılarında 19. yüzyılda yaşamış insanları görenler fotoğraf makineleriyle bu anı ölümsüzleştirdi.

Sadece defileyi izlemek için festival alanına geldiğini ifade eden Gazeteci-Yazar Nuriye Akman, ilk defa 'Edebiyat Defilesi' kavramını duyduğunu ve ilginç bir ibare olduğunu belirtti. Dostoyevski'nin kahramanlarını izlediğini ve okuduğu kitaplardaki kahramanlarla uyuşmadığını kaydeden Akman, "Filmin, tiyatronun ve kitabın yeri ayrı. Dostoyevski'nin kitaplarını okuyarak büyüdüm. Bir kitap yazılır, biter ve her okur o kitabı yeniden yazar. Ama 'Edebiyat Defilesi' ilginç bir deneyimdi." dedi.

Rus yazarın 'Amcanın Rüyası' isimli eserindeki Knyaz karakterini canlandıran Valeriy Kuhareşkin, sokak tiyatrosu yaptıklarını belirtti. Dostoyevski'nin kitaplarındaki karakterleri canlandırdıklarını vurgulayan Kuhareşkin, "Roman kahramanlarının davrandiği gibi davranıyoruz. O dönemi yansıtmaya çalışıyoruz. Tabii ki bunları yaparken amacımız Türk-Rus ilişkilerine katkı sağlamak." diye konuştu.

Dostoyevski'nin bazı kitaplarını okuduğunu dile getiren bir okuyucu ise defilede sahnelenen pek çok şeyin kitapta anlatılanla uyuştuğunu belirterek, en çok Suç ve Ceza kitabının başkarakteri Raskolnikov'un uyduğunu anlattı.

Türk-Rus Kültür Vakfı organizasyonuyla düzenlenen Rus Kültürü Festivali İstanbul'da başladı. İstiklal Caddesi'ndeki etkinlikte Rus el sanatlarından, Rus dansının çeşitli figürlerine kadar Rus kültürüne ait birçok şeyi görmek mümkün. Fuar 21 Nisan'a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim'de Rus günleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN