Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nde kazılar devam ediyor

Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı: "Türkiye'nin bir turizm tanıtma sembolü olan başta olmak üzere ve Bazilika'da çalışmalar devam ediyor.Restorasyon ihalesini alan firma da çalışmalarını sürdürüyor"

Giriş Tarihi: 2.8.2013 09:57
Antalya'nın Manavgat ilçesi Side beldesinde bulunan 'nde Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı başkanlığındaki ekip kazı çalışmalarına devam ediyor. Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü işbirliği ile çalışmalara 2 Temmuz tarihinde başladıklarını ve 13 Eylül tarihine kadar devam edeceğini belirten Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı, "Bu yıl genelde çalışma alanları Doğu Kapısı. Beş yıl sonunda çıkartacağımız geniş raporumuzu yayına hazırlamak için özellikle depodaki eser çalışmalarına da devam edeceğiz. Müzenin içerisinden başlayıp Doğu Plajı'na kadar uzanan kesimdeki surun da incelemesine bu yıl başlayıp, onun da bazı kazı çalışmalarını gerçekleştireceğiz" dedi.

Yaklaşık 92 kişilik ekiple çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Alanyalı, "Yurtdışından 15 kişi katılıyor. Diğer Türk araştırmacılar da dönüşümlü olarak kazımıza katılacak. Side'de kazılardan çıkarılmış eserlerin restorasyonuna yönelik çalışmaları yoğunlaştırdığımız için daha çok onarıma ağırlık veriyoruz. Bu yıl özellikle en önemli konumuz buradaki tapınaklar alanı ki, artık sadece Side'nin değil, Türkiye'nin bir turizm tanıtma sembolü olan başta olmak üzere yanındaki ve arkasındaki Bazilika'da çalışmalar devam ediyor. Amacımız bu üç anıtı birlikte daha tanınır bir şekilde ortaya çıkarmak. Tyche Tapınağı da daha belirgin ve daha vurgulayıcı bir şekle getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Side'ye yeni bir müze alanı daha kazandırmak istediklerini kaydeden Doç. Dr. Alanyalı, şunları söyledi:
"Onarım dendiği zaman bir tarih söylemek tabii ki mümkün değil, çünkü işe başlandığı zaman anında çıkan sorunların halledilmesi gerektiği için, projede birçok revize olduğu için bazı noktalarda yenileme gerekiyor. Ama özellikle 2 yıl sonra orada bir kapalı mekanları ile sergilemesi olan dijital ve günümüz teknolojisi kullanılarak sergilemelerle Side'ye yeni bir müze alanı kazandırmayı planlıyoruz."
Apollon ve Athena tapınaklarının 1800 yıllık olduğunu belirten Doç. Dr. Alanyalı, "Bazilika için de 1300 yıllık diyebiliriz. Aşağı yukarı kentin 1800 ve 1300 yıllık eserlerini ayağa kaldırmış olacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Side Antik Kenti'nde kazılar devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN