Tarihi yapılara her yıl yardım artıyor

Kültür Bakanlığı tarihi yapıların onarımı için verdiği yardımları her yıl artırıyor.431 yapıya proje, 295 yapıya onarım yardımı.

Giriş Tarihi: 12.9.2013 16:08
Kültür ve Turizm Bakanlığı, taşınmaz kültür varlıklarının onarımı için sağladığı maddi desteği her yıl artırıyor. 2013 yılında yardım yaptığı kültür varlığı sayısını artıran Bakanlık, 431 adet tescilli yapıya proje, 295 adet tescilli yapıya da onarım olmak üzere toplam 13 milyon 500 bin TL maddi destek sağladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, içinde yaşanılan tarihi dokuyu korumak ve gelecek nesillerin bugünle birlikte dünü de soluyabilmelerini sağlamak amacıyla yardımlarını sürdürüyor. Her yıl taşınmaz kültür varlıklarının sahiplerine onarım yardımı yapan bakanlık, yıldan yıla bu desteklerini artırıyor. 2005 yılında harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, yürürlüğe koyduğu uygulamayla tescil kayıtlı tarihi yapıları bir yandan günümüz koşullarına uyarlayarak kullanımları devam ettiriyor, diğer yandan da yapıların kültür bilincinin yaşatılmasını sağlıyor.

295 TESCİLLİ YAPIYA ONARIM YARDIMI
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2005-2012 yılları arasında Türkiye genelinde 2 bin 91 adet tescilli yapının rölöve ve restorasyon projelerini elde ederek, bin 64 tescilli yapının da onarımını gerçekleştirdi. 2013 yılında ise yardım yaptığı kültür varlığı sayısını artıran Bakanlık, 431 adet tescilli yapıya proje, 295 adet tescilli yapıya onarım yardımı olmak üzere toplam 13 milyon 500 bin TL maddi destek sağladı. Ayrıca, bu yıl tescilli yapıların onarımı için ayrılan kaynakların daha verimli kullanılması ve yapılan onarımların amacına ulaşması için sokak ve doku bütünlüğü olan tarihi çevrelerde yer alan yapıların bütün olarak korunması hedeflendi. Bu bölgelerde bulunan tüm yapıların projelerinin elde edilmesi ve onarımlarının yapılması için Bakanlıkça yeni bir çalışma başlatıldı. Çalışmaya kültür bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla yerel yönetimler de dâhil edildi.

İLK OLARAK MANİSA VE KARABÜK'TE HAYATA GEÇİRİLDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı, başlattığı yeni çalışmayı ise ilk olarak Karabük ve Manisa'da hayata geçirdi. Bu çerçevede Karabük'ün Yörük Köyü'ndeki, Sekban Zade Ahmet Bey Caddesi ve Muammer Aksoy Sokağı'nda bulunan 39 adet tescilli yapı tek çerçevede ele alındı ve bir kültür bütünü olarak ayağa kaldırma çalışmaları başlatıldı. Manisa'da ise Kula İlçesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi'nde yer alan 18 adet tescilli yapıya proje yardımı verildi. Bakanlığın verdiği bilgilere göre onarımları devam eden yapıların 2014 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
Kültür ve Turizm Bakanlığı yardımlardan faydalanmak isteyenler için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün web sitesi, basın kuruluşları ve yerel idareler aracılığıyla kamuoyuna duyuru yapıyor. Sonraki adımda destek almak isteyen taşınmaz sahipleri bulundukları ilin İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine başvuruyor ve talepler Bakanlık Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünde toplanıyor. Başvuruların Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Komisyonu'nca değerlendirilmesinin ardından o yıl proje ve onarım yardımı verilecek taşınmazlar ile yardım miktarları belirleniyor. Ve yardım almaya hak kazananlar ile İl Kültür ve Turizm Müdürleri arasında yardım sözleşmesi imzalanıyor. Proje yardımlarına ilişkin ödemeler; projelerin ilgili Koruma Bölge Kurulunda onaylanmasından ve onarımlar tamamlandıktan sonra taşınmaz sahiplerine ödeniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi yapılara her yıl yardım artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN