Türkiye'nin en iyi haber sitesi

turizme kazandırılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 'de tescillenen ve Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde bahsettiği ile kentin en önemli kalelerinden Torul Kalesinin turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Giriş Tarihi: 13.9.2013 11:31
'de, Kültür ve Turizm Bakanlığınca tescillenen 16 kaleden Keçikale kalesi ve Kov Kalesi'nden sonra Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde bahsettiği ile kentin en önemli kalelerinden Torul Kalesinin de turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın,yaptığı açıklamada, Gümüşhane'nin tarih boyunca sahip olduğu özel konum nedeniyle
bir çok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Gümüşhane'nin Karadeniz ile Doğu Anadolu arasındaki geçiş noktası üzerinde yer alması ve aynı zamanda tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle zengin tarihi ve gelenekleriyle beslenerek kendine özgü bir tarihi dokuya sahip olduğunu belirten Yalçın, "İlimiz, tarihi eserler konusunda çok zengin yapıya sahiptir. Şehrimiz 350'nin üzerinde tescillenmiş tarihi eserleriyle adeta bir açık hava müzesi gibidir. Bu tescillenen tarihi eserler içerisinde 16 adet kale de yer almaktadır" dedi.

Kentteki Keçikale Kalesi, Kov Kalesi, Canca Kalesi, Torul Kalesi,Kodil Kalesi, Yalınkavak Kalesi, Demirkapı Kalesi, İntaşı Kalesi, Babakonağı
Kalesi gibi 16 adet tescillenmiş kalelerden 2007 ve 2008 yıllarında Keçikale Kalesi ile Kov Kalesi'nin restore edilerek turizme kazandırıldığını anlatan Yalçın, şöyle devam etti:

"Keçikale Kalesi ve Kov Kalesi'nden sonra Canca Kalesi ile Torul Kalesinin turizme kazandırılması için çalışma başlattık. Canca Mahallesinde
bulunan ve Gümüşhane'nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesinden ulaşılan Canca Kalesinin 2 kilometrelik yolunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sağlanan 100 bin lira ödenek ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği'nin araç ve personel katkılarıyla yapıldı. Önümüzdeki günlerde asfalt çalışmasını da tamamlayacağız. Kalenin rölöve restorasyonu ve restitüsyon proje yapımı için Bakanlığımıza teklifte bulunduk. Aynı teklifi peyzaj ve görünüm açısından önemli bulduğumuz Torul Kalesi için de yapma hazırlığındayız. Canca Kalesi ve Torul Kalesi tarihi İpek Yolu'nda bulunması nedeniyle de ayrı bir önem arz etmektedir"

Yalçın, kültür varlıklarının korunup yaşatılması gerektiğini vurgulayarak, "Geçmişin günümüze taşınması ve gelecek nesillere aktarılması için
mevcut değerlerimizi günümüze taşımak gibi zorunluluğumuz vardır. Tarihi kalelerin restore edilmesiyle tarihimizin gelecek kuşaklara aktarılmasının yanı sıra il ve ülke turizmine de önemli katkı sağlamış olacağız" şeklinde konuştu.

Canca ve Torul kaleleri
Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bahsettiği Gümüşhane'deki Canca Kalesi, doğu-batı istikametinde arka, arkaya üç bölümden oluşuyor. Çevresi 1,5 metre kalınlığındaki burçlarla takviye edilen kalenin girişi batıdan açılmış olup, batıdaki birinci duvarı geçtikten sonra küçük bir alana ulaşılıyor. İçinde bir sarnıç ile kuzey köşesindeki kayaların üzerindede küçük bir şapeli bulunan kalenin sağlam kalan duvarlarında fresko tekniğinde yapılmış Hıristiyan Azizleri olduğu tahmin edilen resimler bulunuyor.

Torul ilçe merkezinde bulunan ve her yıl bölgeye gelen yerli ve yabancı turustlerin ilgisini çeken Torul Kalesinin yapımında ise kireç harcı
kullanıldığı anlatılıyor. Bir rivayete göre kaleden Harşit Çayı'na inen gizli bir yol bulunuyor. Geçmişte kalenin su ihtiyacının bu gizli yoldan temin edildiği ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canca Kalesi turizme kazandırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN