Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

Pasifik'teki 83 adadan oluşan Vanuatu 'mutlu insanların ülkesi' olarak anılıyor. Vanuatu İstanbul Fahri Konsolosu Mehmet Atar'a göre ülke gerçek bir tatil cenneti

Giriş Tarihi: 26.2.2014
"Dünyanın en mutlu ülkesine vizesiz giriş..." Anadolu Ajansı geçtiğimiz günlerde bu haberi abonelerine servis ettiğinde haber büyük ilgiyle karşılandı ve internet sitelerinde 'çok tık alan'lar arasına girdi. Biz de hem bu 'mutlu ülke'yi hem de vize muafiyetinin nasıl sağlandığını merak ettik. Karşımıza, 83 adalı turizm cenneti Vanuatu çıktı. Aslında Türkiye, 265 bin nüfuslu bu 'adalar ülkesi'nin çoktan Avrupa'ya açılan kapısı olmuş, geçen yıl İstanbul'da Avrupa'daki tek fahri konsolosluğunu açmıştı. Bu ülkenin neresi olduğunu, 'mutlu insanlar'ını Vanuatu İstanbul Fahri Konsolosu Mehmet Atar'a sorduk.

- Vanuatu neresi, nasıl bir ülke?
- Genç bir cumhuriyet olan Vanuatu Cumhuriyeti; Büyük Okyanus'ta yer alan 83 adadan oluşan bir adalar topluluğu. Avustralya'nın bin 750 km doğusunda, Fiji'nin batısında, Solomon Adaları ve Yeni Gine adası yakınlarında.

- Fahri konsolosluk görevini ne zaman üstlendiniz ve neden Vanuatu?
- Mayıs 2013'te göreve atandım. Daha önce Gana ve Benin fahri konsolosluklarında Prof. Dr. Orhan Kural ile deneyimler edindim. Vanuatu ile de o dönemde tanıştım diyebiliriz.

- 'En mutlu insanların ülkesi' sıfatı nereden geliyor?
- Vanuatu, İngiltere merkezli Yeni Ekonomi Vakfı'nın (NEF) da aralarında bulunduğu uluslararası kuruluşlar tarafından, 2006 ve 2010'da dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke seçildi. İnsanların ortalama ömür beklentisi, hayattan memnuniyetleri, ekolojik ayak izi göz önüne alınarak yapılan bir hesaplamanın sonucu.

- Türkiye ile Vanuatu arasında ne gibi ilişkiler var?
- Türkiye'de 2005'te Pasifik Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı yapıldıktan sonra Vanuatu Cumhuriyeti yetkilileri, devlet başkanı ve bakan düzeyinde Türkiye'yle, özellikle de tarımsal faaliyetlerle ilgilenmeye başlamış. Göreve atandıktan sonra ekonomik ilişkilerin yanı sıra kültürel ilişkileri de geliştirmenin önemli olduğunu fark ettim; Vanuatu'dan Türkiye'ye üniversite öğrencileri davet ettik. Bakanlıklar seviyesinde de ziyaretler sıklaştı.

- Vizesiz gidiş nasıl ortaya çıktı?
- Vanuatu'da ciddi bir turizm potansiyeli, doğal ve kültürel güzellikleri var. Vanuatu'nun Türk vatandaşları için uyguladığı sıkı vize rejimini kolaylaştırmak ve kaldırmak için çalıştım. 7 Aralık'ta Türk vatandaşlarından turistik amaçla gideceklerden vize şartı kaldırdı.

- İki ülkenin ilişkileri ne düzeyde?
- Başkent Port Vila yakınlarındaki bir köyde 700 kişilik Müslüman bir topluluk olduğunu tespit ettik. Diyanet İşleri Başkanlığı önümüzdeki yıl topluluk liderini uluslararası bir toplantı kapsamında davet edecek. Ülkeler arasında belediyeler kardeşlik kurmaya başladı. Marmara Adası Belediyesi, Vanuatu'nun Espiritu Santo Adası ile kardeş şehir oldu.

NÜFUS EĞİTİMLİ, İŞSİZLİK AZ
- Vanuatu haritada bile çok uzak bir ülke. Örneğin bir yatırımcı neden bu ülkeye gitsin?
- Coğrafi konum olarak uzak olabilir ancak bir yatırımcı açısından Vanuatu'ya gitmek için birçok neden var. Vanuatu vergi cenneti olarak bilinir. Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve Dünya Bankası da Vanuatu'yu 'en kolay iş yapılan Pasifik ülkesi' olarak belirledi. Ülkenin son derece eğitimli bir insan kaynağı var. Siyasi istikrar hakim ve kişi başına düşen milli gelir 4 bin 900 dolar. Ve işsizlik oranı sadece yüzde 1,7.

- Vanuatu'da ne gibi yatırımlar yapılabilir?
- Vanuatu'nun nüfusu 265 bin. Geçen yıl ülkeyi ziyaret eden yabancı turist sayısı 238 bin. Nüfusu kadar turist çeken bir ülkede öncelikle turizm yatırımı yapılabilir. Ayrıca, 50 milyon dolarlık bir ihracata sahip ülkede Hindistan cevizi, et ve hayvansal ürünler, kakao, kereste ve kahve ihraç ediliyor. 150 milyon dolarlık ithalatının önemli bir bölümünü makine ekipmanları, gıda ve petrol oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda golf turizminin Türk yatırımcıları çekme nedeni olacağını görürsek şaşırmayalım.

GÖRÜLECEK YERLER
Kaşiflerin 'Kutsal Ruhun Güney Toprakları' olarak adlandırdığı Vanuatu'da birçok saklı cennet bulunuyor.
- Evergreen Şelalesi: Sadece berrak sularıyla değil, çevresindeki çiçek bahçeleri, balıklı havuzlarıyla bir doğa harikası.
- Tanna Adası: İsmini ünlü Tanna kahvesine veren adaya varır varmaz Yakel kabilesi sizi, bıçak, balta, tava ve tencere gibi eşyalarla süsledikleri dans gösterileri ile karşılayacaktır. Çünkü bu, onlar için misafirperverliğin bir göstergesidir.
- Lelepa Adası: Tropik yağmur ormanları ve palmiyeler ile çevrili plajları ile Lelepa Adası160 dönümlük bir alana sahip. Burada tarihi mağaraları keşfedebilir, tıp için kullanılan doğal otları ve belki de bugüne kadar görmediğiniz türde balıkları bir arada görebilirsiniz.
- Zirve bahçeleri: Bir tropikal cennetin 10 hektara nasıl sığdığını burada görebilirsiniz. Su bitkileri, orkideler, sarmaşıklar ve onlarca tür meyve ağaçları görülmeye değer.

NELER YAPILIR?
Tanna Adası'nda halen aktif olan Yasur Yanardağı'nın küçük patlamalarını, doğal bir havai fişek gösterisi gibi izlemeye ne dersiniz? Ve bu doğal şölenin altında ottan örme etekleriyle dans eden yerlileri izleyip zamanda yolculuk yapmaya var mısınız? Vanuatu'da bunun gibi onlarca aktivite sizi bekliyor. Mercan denizindeki balıkları izlerken büyüleneceğiniz ada cennetinde, 'Gizem Adası' da denilen Mystery'de berrak sularda yüzüp yeşillikler içindeki plajında güneşlenebilirsiniz. Dalış yapmayı seviyorsanız Espiritu Santo Adası sizi bekliyor. 83 adanın hemen hepsinde golf tutkunları için sahalar var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN