Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saros Körfezi'nde, su altı tarih müzesi kuruluyor

Giriş Tarihi: 4.4.2014 11:50

Körfezde batırılmak üzere istenen hurda gemi, yakın zamanda İbrice Limanı'na getirilecek. Batırılacak gemide, Nusret Mayın Gemisi, personeli ve Çanakkale savaşlarıyla ilgili büyük görseller yer alacak. Projenin teknik danışmanı Yapman: "Yurt dışından da dalgıçların bölgeye gelmesini sağlayarak dalış turizmini canlandırmak istiyoruz"

Saros Körfezi'nde, su altı tarih müzesi kurulması çalışmaları sürüyor.

Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliğince yürütülen "Saros Yapay Resif" projesi çerçevesinde, körfezde batırılmak üzere istenen hurda gemi, yakın zamanda İbrice Limanı'na getirilecek. Batırılacak gemide, Nusret Mayın Gemisi, personeli ve Çanakkale savaşlarıyla ilgili büyük görseller yer alacak.

Projenin teknik danışmanı Savaş Yapman yaptığı açıklamada, Saros Körfezi'nin ilk batık gemisine yakın zamanda kavuşacağını söyledi.

Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığından, hurda gemi taleplerinin olumlu karşılandığını ve tahsisinin yapıldığını belirten Yapman, şöyle konuştu:

"Bu gemi önce İbrice Limanı'na çekilecek. Daha sonra gemide, Nusret Mayın Gemisine benzetilmek üzere bazı tadilatlar yapılacak. Geminin üst güvertesinde, kaptan köşkünde, dalmak isteyenlerin kullanabileceği bir alan olacak. Burada Nusret Mayın Gemisi, personeli ve Çanakkale savaşları ile ilgili büyük görseller yer alacak. Böylece hem su altında yapay bir barınak kuracağız hem de Çanakkale şehitlerimize bir anıt ve dalış camiamıza yeni bir dalış noktası kazandırmış olacağız. Gemi 42 metre uzunluğunda ve 155 ton ağırlığında."

Yapman, Çanakkale savaşlarını su altında canlandıracaklarını vurguladı.

"Yurt dışından da dalgıçların bölgeye gelmesini sağlayarak dalış turizmini canlandırmak istiyoruz" diyen Yapman, 2010'da körfeze, top ve betondan yapılmış asker resiflerinin indirildiğini anımsattı.

Yapman, körfezin belirlenen noktalarına, bir uçak ve 2 tank indirmek için de çalıştıklarını kaydetti.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saros Körfezi'nde, su altı tarih müzesi kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN