Antalya'da kadınlar plajı açılıyor

Giriş Tarihi: 15.8.2014 16:21 Güncelleme Tarihi: 15.8.2014 16:22

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Sarısu'da düzenlediği Kadınlar Plajı 16 Ağustos Cumartesi günü törenle hizmete giriyor.

Aynı zamanda bir sosyal tesis ve yaşam alanı olarak düzenlenen Sarısu Kadınlar Plajı bünyesinde kebap evi, balık evi, kır bahçesi, sahil büfe, market, 6 dükkandan oluşan Sarısu çarşısı, çocuk oyun parkı, spor parkı ve mescit bulunuyor. Gündüz 08.00- 19.00 saatleri arası kadınlara özel hizmet verecek tesis, 19.00- 24.00 saatleri arasında ise karma olarak ailelerin buluşma noktası olacak.

ÇALIŞANLARI DA KADIN

Kadınlar, Konyaaltı sahilinde olduğu gibi sahile yerleştirilen 300 şezlong, 150 şemsiye, 150 sehpa, duş, tuvalet ve soyunma kabinleri gibi hizmetler ücretsiz faydalanacak. Kadınlar Plajı'nın temizliğinden güvenliğine çalışanları da kadın olacak. Plajda 6 kadın güvenlik, 2 kadın can kurtaran görev alacak. Akşamları ise personel karma olarak ailelere hizmet verecek.

ULAŞIM KOLAY

Engellilerin de unutulmadığı tesiste engellilere plaj ve özel tuvalet yapıldı. Peyzaj düzenlemesi ile çiçek bahçesine dönüştürülen Kadınlar Plajı, kentin yeni sosyal yaşam merkezi haline getirildi. Sarısu'da toplu ulaşım araçlarının son durağında olması nedeniyle Kadınlar Plajı'na ulaşım da çok kolay. Kadınlar, aktarmalı ulaşımın iptal edilerek hatların birleştirilmesiyle kentin tüm noktalarından tek otobüsle Kadınlar Plajı'na ulaşabilecek.

"POZİTİF AYRIMCILIK YAPILACAK"

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, pozitif ayrımcılık yaparak Sarısu'da kadınlara özel plaj hizmeti vereceklerini söyledi. Türel, 'AK Parti engellilere, bayanlara pozitif ayrımcılık konusunu Anayasa'da destekledi ve referanduma götürdü. Halkımız da desteklemek suretiyle yürürlüğe soktu. Konyaaltı'nda engelli vatandaşlarımız için bir çalışma yaptık. Şimdi bu çalışmayı Sarısu'da ırmağın diğer tarafında yapmak suretiyle Kadınlar Plajı adı altında vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Çünkü biz pozitif ayrımcılık öngören herkese, ayırt etmeden hizmet etmek zorundayız' dedi.

"Antalya'DA İLK DEĞİL"

Kadınlar Plajı'nın Antalya'da ilk olmadığını dile getiren Türel, 'Kent tarihçisi Hüseyin Çimrin'in yazdığına göre 1930-1940 arasında kentimizde uygulanan hizmet. Cumhuriyet'in ilk yıllarında olan kadınlara pozitif ayrımcılığı, aradan 80 sene geçtikten sonra hatırlayabilmek ve bu konuda adım atabilmek bize düştüyse ben bu konudan büyük memnuniyet duyuyorum. İsteyen kadınlar plajında yüzer, isteyen yan tarafta yüzer. Biz herkese hizmet vermek zorundayız. İsteyen istediği gibi, inançlarını, özgürlüklerini bu ülkede yaşayabilmelidir' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da kadınlar plajı açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN