Rüyalar ülkesi Monako

Fransız Rivierası'nda yer alan Monako'ya sadece yazın değil, yıl boyunca kısa bir tatil planlayabilirsiniz. Bu küçük ülkenin sokaklarında yürüyün, etkinliklerine katılın, zengin mutfağının tadını çıkarın

Giriş Tarihi: 19.11.2014
Rüyalar ülkesi Monako
Vatikan'dan sonra dünyanın ikinci küçük devleti olan Monako, yıl boyunca seyahat için uygun bir rota. Monako ile ilgili merak ettiklerimizi Monako Turizm ve Kongre İdaresi, İletişim ve Basın Yardımcı Direktörü Corinne Kiabski ile konuştuk

- Monako deyince Formula I yarışları, casinolar, dünyaca ünlü lüks markalar aklımıza geliyor. Monako'yla ilgili insanların bilmediği daha neler var?
- Monako her şeyden önce bir şehir devleti ve coğrafi olarak Fransız Rivierası'nda yer alıyor. Vatikan'dan sonra dünyanın ikinci küçük devleti, İstanbul'a defalarca sığacak şekilde küçük. Küçük ama bunun yanında çok dinamik bir ülke. Kendimizi sürekli yeniliyoruz. Çünkü buraya bir kez gelen, nasıl olsa gördüm diyerek tekrar gelmemeyi düşünebilir. Her yıl düzenlediğimiz çok sayıda sportif ve kültürel etkinlik Monako'yu dinamik bir ülke yapıyor. Ayrıca sezonluk bir yer değil. Çünkü bazen Riviera'dan bahsedildi mi Cannes, Saint Tropez akıllara geliyor. Buralar yaz mevsimi için sezonluk yerler. Monako ise bütün bir sene yaşayan gerçek bir şehir devleti. Kısa bir tatil için bahar aylarında da kışın da gelebilirsiniz. İstanbul üç saatlik uçuşla bunun için çok uygun. Aslında Monako'ya geldiniz mi aynı anda üç ülkeye birden gelmiş sayılıyorsunuz. Nice'e indiniz mi helikopterle altı dakikada Monako'da oluyorsunuz, aynı yol otomobille 20 dakika sürüyor. Monako'yu gezdikten sonra, yine çok yakın İtalya'ya geçebilirsiniz.

- Monako güzelliği ve lüksü bir arada yaşatan bir ülke ve ülkede genellikle zengin ve ünlü insanları görüyoruz. Peki, çok yüksek gelire sahip olmayan bir insan için Monako'yu görmek bir hayal mi?
- Herkes Monako'yu ziyaret edebilir. Günübirlik Monako'yu görmeye gelen çok sayıda ziyaretçimiz oluyor. Bu ziyaretçiler Nice ya da çevre bölgelerde fiyat olarak daha uygun yerlerde konaklamayı tercih edebiliyorlar. Monako cazibesi yüksek ve lüks bir yer olmasının yanında paranın yetebileceği de bir yer. Monako insanlara bir rüya sunuyor ve biliyorsunuz kimse ucuz bir rüya istemez.

- Bir ülkeyi tanımanın en iyi yollarından biri o ülkenin mutfağını tanımaktan geçiyor. Bize Monako mutfağından bahsedebilir misiniz?
- Yemeklerimiz Akdeniz mutfağı ağırlıklı. Türk insanın zevk alabileceğini düşündüğüm bir mutfak, kendi köklerinden çok şey bulacaklar. Michelin yıldızlı restoranlardan, daha uygun fiyatlı mekanlara çok sayıda seçenek mevcut. Monako'da bulabileceğiniz iki özel yemek var. İlki bir başlangıç olan Barbagiuan; içi sebzeli kızartılmış bir hamurişi türü. Diğeri ise ulusal günde hazırladığımız bir tatlı olan Fougasse.

- Monako'nun tarihini solumak isteyenlere nereleri görmelerini önerirsiniz?
- İlk olarak Prens Sarayı'nı ziyaret edebilirler, içinde hanedanımız Grimaldi ailesinin tarihini barındırıyor. Ayrıca prens I. Albert tarafından kurulan Oşinografi müzesini görebilirler. Ana olarak Monte Carlo bölgesini gezebilirler; burası Monako turizm tarihinin başladığı da yer. Otel ve kumarhanelerin bir arada bulunduğu bölge 1860'larda kışları Rus ve İngiliz aristokratlarını ılıman bir iklime sahip olan ülkeye çekmek için kurulmuş.

GÜVENLİK İLK SIRADA
- Monako'daki etkinliklerden Formula I, en popüler olanı. Monte Carlo Sporting Summer Festival de yine bilinenlerden biri. Düzenlediğiniz etkinliklerle genç ziyaretçilere yeterli alternatif sunduğunuza inanıyor musunuz?
- Düzenlediğimiz etkinlikler arasından Uluslararası Atlama Yarışı, Rolex Masters tenis turnuvası spora ilgi duyanlar için ideal. Ayrıca dünyaca ünlü filarmoni orkestramız ve bale topluluğumuz Ballets de Monte Carlo kültürle ilgililerse gençlerin ilgisini çekecektir. Spor kültürümüzün yanında gece hayatımız da çok renkli. Çünkü biliyorsunuz gençler gece hayatını seviyorlar.

- İnsanların sadece Monako'da bulabileceği ama dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan tek şey nedir?
- Güvenlik. Bir kadın olarak saat sabahın üçünde şehirde güvenli olarak dolaşabilirsiniz ya da mücevherle dolu çantanızı açıkta bırakabilirsiniz. Aileler için de bu önemli bir şey, dışarıda yemeğe çıktıklarında çocuklarını sokakta oynamaları için rahatça bırakabilirler.

- Monako'yu Türkiye'den ziyaret etmek isteyecekler için özellikle söylemek istediğiniz bir şey var mı?
- Üç gece dört gün kısa bir şehir tatili için iyi bir başlangıç olacaktır. Çok zengin bir spa kültürümüz var, bu şekilde bunu deneyimleyebilirler. Gastronominin tadını çıkarsınlar. Ve yürüsünler. Çünkü her yer yürüme mesafesinde ve hiçbir zaman kaybolmazsınız. Size her zaman yardım etmek isteyecek birileri olacaktır çünkü bu küçük toprak parçasında 20 farklı milletten insan yaşıyor. Aynı anda birden fazla dil konuşabiliyoruz. Kendinizi her zaman rahat ve evinizdeymiş gibi hissedebileceğiniz bir yer çünkü insanları gerçekten çok sıcak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüyalar ülkesi Monako
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN