Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşin hiç batmadığı günler...

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Güneşin hiç batmadığı günler...

Beyaz Geceler olarak adlandırılan güneşin hiç batmadığı tarihlerde Oslo'yu gezmek her zamankinden daha keyifli

Gezip görme anlamında benim için İskandinav ülkeleri her zaman favorilerimin en başında yer almıştır. Ama Norveç hepsinden ayrı bir yerdedir. Listemin en başında olan bu tarifsiz ülkeye üç kere gitme şansım oldu. Norveç'in başkenti Oslo, İskandinav ülkelerinin dördüncü büyük şehri. Avrupa'nın bu en pahalı şehri, dünyanın en pahalı şehirleri listesinde de en başlarda yer almakta. Oslo gelişmişliğin simgesi haline gelmiş, huzur ve sakinliğin yegane temsilcisi nezih bir şehir. Zaten dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkesinde aksi beklenemezdi. Oslo küçük bir şehir olmasına rağmen yapılacak çok şey ve gezilecek çok yer var. Elbette bu durum şehre hangi mevsimde gittiğinizle de alakalı. Bence en uygun zaman yaz dönemi yani Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları. Beyaz Geceler dediğimiz güneşin hiç batmadığı bu tarihlerde Oslo çok daha keyifli olacaktır.

PARKLAR, MÜZELER VE DOĞAL GÜZELLİKLER

* VIGELAND PARKI: Ünlü Norveçlı heykeltıraş Gustav Vigeland tarafından yapılmış. Parkın içinde 212 heykel bulunuyor. Parkın en yüksek noktasında ise 121 insan figürünün iç içe geçtiği 17 metre yüksekliğinde bir heykel var. Kışın karlar altında kalan, yazın ise yemyeşil doğası ile görenleri kendine hayran bırakan park, şehirde görülmesi gereken yerler listesinin en başında yer alıyor.
* VİKİNG GEMİSİ MÜZESİ: İsveçli bir profesör tarafından 20. yüzyılın hemen başında inşa edilen önemli bir müze. Oslo fiyordu üzerinde yapılan kazılarda bulunan üç Viking gemisi müzede sergilenmekte.
* HOLMENKOLLEN TEPESİ: Oslo'nun en önemli noktalarından biri olan tepede, yıllar boyunca kayakla atlama müsabakaları gerçekleştirilmiş. Dünya Kayak Şampiyonası'na da ev sahipliği yapan Holmenkollen, ayrıca muhteşem panoramik manzarasıyla şehirde gün batımını fotoğraflamak için en güzel yerlerden biri.
* NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ MERKEZİ: 1872 yılında eski bir tren istasyonu olarak inşa edilmiş. 2005 yılında Norveç Kralı tarafından Nobel Barış Ödülü Merkezi olarak tekrar düzenlenmiş. Her yıl 10 Aralık'ta burada Alfred Nobel'in vasiyeti üzerine verilen Nobel Barış Ödülü sahibine takdim edilir.
* ULUSAL GALERİ: Ulusal Galeri içinde bulunan heykeller, tablolar ve daha birçok sanatsal eşya Norveç'in en büyük koleksiyonunu oluşturuyor.
* AKERSHUS KALESİ: Bir Ortaçağ kalesi olup kale işlevi yanında hapishane olarak da kullanılmış. Oslo'nun korunması icin yapılan bu kalenin inşasına Kral Haakon V'in emriyle başlanmış. 17. Yüzyılın başında ise Kral Christian tarafından yenilenmiş ve Rönesans kalesi görünümü kazanmıştır.
* OSLO OPERA BİNASI: Mimar Tarald Lundevall tarafından yapılan bu görkemli bina Oslo fiyortlarının ve şehrin tam merkez noktasında olması dolayısıyla şehrin en önemli yapılarından biri.

PARANIZI DİKKATLİ HARCAYIN

Norveç çok pahalı bir ülke olduğundan dolayı alışveriş ve yemek fiyatları oldukça yüksek. Norveçliler bile dışarıya çıkmadan önce evlerde toplanıp bir şeyler atıştırıp geceye öyle devam ediyorlar. Açıkcası Norveç'te alışveriş yapmak da pek akıl kârı değil. Yine de Oslo'da tasarım mağazaları, ikinci el dükkanlar, butikler çok fazla. Alışveriş için gidilecek en iyi noktalar Karl Johans Gate ve Nasjonal Galleriet. National Theatret üzerinde bulunan Universitetsgata'da birçok kitap ve müzik dükkanı var. Bu arada belirtelim dünyada kişi başına en çok kitap satın alınan ülke Norveç. Şehirde İskandinav dizaynı birçok konsept dükkan da bulabilirsiniz. Ayrıca Grünnerlokka semtindeki Markveien caddesinde çok fazla ikinci el, vintage mağazası var. Akerbrygge adı verilen yeni liman bölgesinde ise çok şık kafeler, restoranlar, barlar bulunmakta. Kendine has olan Grünnerlokka semtinde ise Olaf Ryes Meydanı ve Thorvald Meyers Gate'te pek çok alternatif yer bulunmakta.

DİREKT UÇABİLİRSİNİZ

THY, Oslo'ya direkt olarak her gün karşılıklı sefer düzenlemekte. Pegasus'un da belli günlerde Oslo'ya seferleri var. Şehir merkezine ulaşmak için ise tren ya da otobüsü kullanabilirsiniz. Hızlı tren olarak adlandırılan Flytoget sizi şehir merkezine 20 dakikada ulaştırıyor. Ama havalimanından merkeze kadar gezip görerek yolculuk yapmak isterseniz her 20 dakikada kalkan SAS Flybussen ya da Flybussekspressen otobüslerini tercih edebilirsiniz.

YAPMADAN DÖNMEYİN

* Oslo fiyortlarını mutlaka görün.
* Bygdoy Yarımadası'ndaki Paradisbukta'da yürüyüş yapın.
* Fiskeret'te fish&chips yiyin.
* Tim Wendelboe'de kahve için.
* Frogner bölgesindeki Villa Paradiso'da pizza ziyafeti çekin.
* Yerel halkın bildiği Handwerk'te, kanelbolle adı verilen spesiyal hamur tatlısından tadın.
* Renkli ahşap evleriyle bilinen Damstredet sokağını gezin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşin hiç batmadığı günler...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN