Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın tarihi yerleri ve doğa harikaları

Akdeniz'in büyülü atmosferinde dinlenirken, tarihi yaşamak ve harika kareler yakalamak mümkün. Yazın dünyanın her yerinden ziyaretçi akımına uğrayan Antalya, denizi ve kumsalları ile birlikte doğası ve tarihi ile de oldukça önemli

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Antalya'nın tarihi yerleri ve doğa harikaları
Antalya'yı gezmek için araç kiralamaya karar veriyorum. Havalimanından bir araç kiralıyorum ve Belek'te konaklayacağım otele doğru yola çıkıyorum. Antalya'da güneş ısıtmıyor, yakıyor adeta. Golf meraklıları yemyeşil alanları doldurmuş, yazın keyfini çıkarıyor. Belek bölgesinin sahil kısmında yer alan bir dizi otelin içinden otelimi buluyorum ve odama yerleşiyorum. Yol yorgunluğumu üzerimden attıktan sonra başlıyorum Antalya'yı keşfetmeye...

ASPENDOS KALESİ

Otelde vakit geçirdikten sonra ilk durağım görkemli Aspendos Kalesi oldu. Aspendos, Serik ilçesinde M.Ö. 10'uncu yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş antik devrin zengin kentlerinden biri. Burada bulunan Tiyatro M.S. 2'nci yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş ve antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak bugüne gelmiş bir açık hava tiyatrosu. Antik tiyatronun bir efsanesini de paylaşmak isterim; Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı varmış. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka, "Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim" diye duyurur. Bunun üzerine kentte yaşayan ikiz kardeşler iki büyük yapı yaparlar. Biri kente çok uzaklardan su getiren su kemerlerini öteki ise, dünyanın akustiği en iyi tiyatrosunu inşa eder. Kral kızını su kemerlerini yapan kardeşe vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar: "Kral kızını bana vermeli." Akustiğe hayran kalan kral kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırır ve kardeşlere verir. Görkemli bir tarihin yattığı Aspendos'u her yıl binlerce yerli, yabancı turist geziyor. Restorasyon nedeniyle içine giremediğim kaleyi, bir tepeye çıkarak kuşbakışı yükseklikten fotoğraflıyorum ve turuma devam ediyorum.

TAŞI TOPRAĞI TARİH SİDE

Kesinlikle etkilendiğim en güzel Antik kentlerden biri Side. Kentin girişinde sanatsal bir cadde karşılıyor bizleri. Sanki Roma caddelerinde yürüyor gibi hissediyorum. Side, eski dilinde bereketi simgeleyen nar anlamına geliyor. 'Büyük Kapı'dan başlayan ana cadde, düz bir çizgi şeklinde yarımada boyunca ilerleyerek tapınaklar yakınında büyük bir meydanla sona eriyor. Görkemli Side Antik Tiyatrosu da bir o kadar görülmeye değer. Binlerce kişi kapasitesi bulunan bu tiyatro adeta bir arenaya benziyor. Ayrıca 15 bin kişi kapasitesiyle bölgenin en büyük tiyatrosu. Bizans devrine değin çok tanrılı bir dini benimseyen Sideliler, kentte birçok tanrı adına tapınaklar yapmışlar. Kültürel gezimi tamamladıktan sonra Side'nin cıvıl cıvıl çarşısından geçerek deniz kenarındaki restoranlardan Afrodit Restoran'ı tercih ediyorum. Biraz mola verip, enerjimi tazeledikten sonra sevdiklerime hediyelik eşya alışverişi için çarşı turuna çıkıyorum.

KURŞUNLU ŞELALESİ
Antalya'nın görülmeye değer şelaleleri arasında yer alan Kurşunlu Şelalesi'nin huzur veren atmosferi bambaşka. Şelaleye ulaşabilmek için yüksek merdivenlerden inerken çocuklar gibi sürekli heyecanla aşağıya bakıyordum. Şelale içerisinde piknik alanı, manzara seyir terasları, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları bulunuyor.

RESİM GİBİ MANAVGAT ŞELALESİ
Manavgat Şelalesi, ırmak sularının üç-dört metrelik bir falezden düşmesiyle oluşuyor. Burası berrak mavi suyu ve şırıl şırıl akan şelalesi ile adeta huzurun tanımını yapıyor. Türkiye'nin ayrı ayrı şehirlerini gezerken böyle resim gibi manzaralarla karşılaşınca yaşadığım topraklarla gurur duyuyorum. Şelale kenarında huzurlu bir yürüyüşün ve şelaleye karşı içilen keyif kahvesinin tadını unutmak mümkün değil

GÜRÜL GÜRÜL DÜDEN ŞELALESİ
Dünyanın dört bir yanından insanların tur programında yer alan Düden Şelalesi'ni görüp etkilenmemek mümkün değil. Öyle ki şelale yüksekten aşağı akarken oluşan gökkuşağı renkleri şahane bir görsel şölen sunuyor. Şelale alanının içerisinde restoranlar ve eğlence parkları bulunuyor. Ayrıca durup dinlenmek ve piknik yapmak için de açık alanları var.

ANTİK KENT PERGE
Antalya şehir merkezinin 17 kilometre doğusunda yer alan Perge, tüm Anadolu'nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biri... Burası mimarisi ve heykeltıraşçılığıyla ün kazanmış ve birçok dönemin kalıntılarının bulunduğu önemli bir tarihi nokta. Kent planlaması çerçevesinde, sütunlu cadde iyi korunmuş bir örnek olarak dikkate değer. Diğer yandan, sütunlu caddenin ortasında boylu boyunca yer alan su kanalı ise, önemli bir tasarım örneği. Akropolis surları da göz önüne alındığında Perge, antik çağ askeri mimarisine dair değerli bir bilgi kaynağı olarak öne çıkıyor. Bütün bu nedenlerden dolayı da UNESCO Dünya Miras Listesi'ne öneriliyor. Perge'de birçok tanrı ve tanrıçanın adı geçmesine rağmen bunların içinde Artemis'in özel bir yeri bulunuyor. Şehrin tarihe geçmiş isimleri arasında ise, astronomi, geometri ve matematikte ünlü Pergeli Apollonius anılıyor. Bu görkemli antik kenti gezerken, tarihi kalıntıları hayalimde bütünleştirerek bir şehir hayal ettim ve bu hayal bile tüylerimi ürpertmeyi başardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın tarihi yerleri ve doğa harikaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN