Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin Cote D’Azur’u Kaplankaya

ile Didim arasındaki Kaplankaya yeşillikler içinde gizli bir mücevher gibi. İnsanın ruhunu dinlendirecek her şey var. Avrupa’nın en büyük SPA merkezinin de burada olduğunu biliyor muydunuz?

Giriş Tarihi: 12.5.2019
Türkiye’nin Cote D’Azur’u Kaplankaya
Yaklaşık 5 milyon metrekarelik bir alan yayılan, Avrupa'nın en büyük SPA merkezinde geçirdiğim hafta sonunda hem ruhumu dinlendirdim hem de yeşilin her rengine doydum. Bodrum Kaplankaya Türkiye'nin yeni Cote D'Azur'u olmaya aday. Burayı sadece Six Senses Kaplankaya otelinden ibaret olduğunu düşünerek gittim. Ama gördüm ki kocaman bir kasaba niteliğinde. 10 bin metrekarelik alanıyla Avrupa'nın en büyük SPA merkezi, 141 otel odası, süit ve yamaç villalar, Ege Denizi'nin en güzel koylarında konumlanmış üç kum plaj, üç restoran, üç bar ve 150 adet bahçeli, havuzlu müstakil villalardan oluşuyor. Yakında açılacak marinasını da buna ekleyin... Devasa bir yaşam alanı Kaplankaya... Bodrum ile Didim arasında bir yer burası. O kadar geniş bir arazi ki, Monaco'nun üç kat büyüklüğünde diyorlar. Düşünün, yedi koyu ve üç plajı var. Yakında buraya yeni otellerin geleceğini de şimdiden söyleyelim. Cheval Blanc kesinleşenler arasında. Yemyeşil arazinin içerisinde saatler süren yürüyüşler yaparken tasarım harikası evler dikkatimizi çekiyor. Özellikle ünlü İngiliz mimar Norman Foster imzalı ev bir tasarım harikası. Meğer evin sahibi Kaplankaya'nın Kazak ortağı Serjan Jumaşev'miş.

EN İYİLER ARASINDA
Buranın sahibi Türk-Kazak ortaklığında bir şirket olan Capital Partners. Şirketin kurucu ortağı Burak Öymen ile yaptığımız sohbette Kaplankaya'daki yatırımlarını ve geleceğe yönelik planlarını da konuşma fırsatı buldum. Projenin bölgenin ekonomisine, istihdamına yaptığı katkıyı vurgulayan Öymen, yaklaşık bin kişiye istihdam sağladıklarını ve bunu çevre köylerden sağladıklarını anlattı. Öymen, "Ekosistemi geliştirmek üzere yerli tarımsal üreticilerimizi destekliyoruz. 2018'den itibaren yerli üreticiye destek vererek sürdürülebilir tarımı odak noktamız olarak aldık" diyor. Bu yıl birçok dergi Six Senses Kaplankaya'yı dünyanın en iyi wellness otellerinden biri olarak seçti, en iyi SPA ödülünü buraya verdi. Gidip yerinde gördüğünüzde anlıyorsunuz, bu kadar ödül boş yere verilmemiş.

6 kilometrelik sahil
Ege'nin berrak suları, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerinin modern mimariyle buluştuğu Kaplankaya projesi, Bodrum-Didim arasında yaklaşık 5 milyon metrekarelik bir alana yayılıyor. Her biri kendi plajına sahip olan 6 kilometrelik sahil şeridinde yedi koy boyunca uzanıyor. Ege'nin mavi sularıyla buluşan engebeli arazinin tepelerini zeytin ve selvi ağaçları süslüyor.

Organik kasaba
Kaplankaya'nın temel felsefesi endüstriyel sürdürülebilirlik. Sıfır atık ilkesi benimsenmiş, tesislerde plastik kullanılmıyor. Zeytinyağı, bahçedeki zeytinlerden toplanarak yapılıyor. Organik bahçede doğayla iç içe eko tarım yapılıyor. Üretilen çileklerin tadına baktık, bir harikaydı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin Cote D’Azur’u Kaplankaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN