Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Artillery Hotel

Tartışmada Topçu Kışlası kavramı kullanıldığı için, birçok kişi Taksim Gezi Parkı'nın yerine yapılacağı söylenen binanın, Topçu Kışlası olacağını sanıyor. Yanlış bir algı bu...
Olay şu: 70 yıl önce yıkılan Topçu Kışlası'na benzeyen modern bir bina inşa edilecek. Peki, taklit de olsa, o bina Topçu Kışlası mı olacak? Yoo; otel ve alışveriş merkezi yapılacak.
Özetle "Topçu Kışlası'nı ihya ettik" denecek ama aslında orası Ottoman Artillery Hotel & Bazaar olacak!

İdeolojik hokus pokus Önce
bir soru: II . Abdülhamit
döneminden beri orada bir ağaçlık alan olsaydı... Otel ve AVM yapmaya kalkışırlar mıydı? Cevap açık: Hayır! Niye? Çünkü yeşil alanı yok etmenin meşruiyeti bulunmazdı.
Halbuki şimdi kolay: Bürokratik oligarşinin simge ismi olan İnönü'ye ve Tek Parti döneminin günahlarına yükleniyorsun.
Halk, "Tabii ya, Topçu Kışlası yapılsın" demeye başlıyor. "Park kalsın" diyenler, vesayetin devamını isteyen statükocular veya İstanbul'un bir otel daha kazanmasına karşı çıkan, sermaye düşmanı solcular oluyor.
Halbuki yukarıda da anlattığım gibi, asıl yapılacak olan kışla kisvesi altında otel ve alışveriş merkezi.
Kemalistler bu oyunlarda Atatürk'ü kullanırdı, şimdi ecdadımız kullanılıyor.
Nasıl, iyi anlamış mıyım?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN