Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Osmanlı iyi ki yapmamış

İstanbul Boğazı'nın altından tünel geçirme projesinin Osmanlı'ya, taa 19'uncu yüzyıla uzandığını Marmaray haberleri sayesinde herkes öğrendi.
Bazı vatandaşların, "Ah keşke o zaman yapılsaydı...
Bugünkü sıkıntıları çekmezdik..." dediğini duyar gibiyim.
Bense, "İyi ki Osmanlı döneminde yapılmamış..." diyorum. Eğer yapılmış olsaydı, geçen süre içinde muhakkak bir felaket yaşayacaktık.
Niye?
Çünkü İstanbul deprem alanı... Örneğin hesaplara göre, 1999 yılı itibariyle 30-35 yıl içinde 7 civarında deprem olacak. (Yani sürenin yaklaşık yarısı geçti gitti; kaldı en fazla 20 yıl.) Projenin bilhassa teknik kısmını gerçekleştiren deprem uzmanı Japonlar, Boğaz geçişinin 8'i aşan bir depreme dayanacak şekilde inşa edildiğini söylüyor.
Önce günümüzün bilgisayarlı ileri teknolojisini gözünüzün önüne getirin... Bir de 150 yıl önceki, hesap makinesi dahi olmayan teknolojiyi hayal edin...
O devirde yapılacak bir tünelin; depremlere, Boğaz'ın sularına veya yumuşak zemine dayanması mümkün değildi.
Belki inşa bile edilemezdi. Ama edilseydi de bir süre sonra yıkılır gider; felakete yol açardı.
Nice canlara ve kamyonla paraya mal olurdu.
Marmaray iyi ki bu kuşağa nasip oldu.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN