Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütün dünyada aynı zamanda kutlanan bir Öğretmenler Günü yok. Mesela Hindistan 5 Eylül'de, İran ise 2 Mayıs'ta kutluyor...
UNESCO bütün ülkelere "5 Ekim'de kutlasanız iyi olur" diyerek tavsiyede bulunmuş 1994'te... Ama Türkiye buna uymamış. Bizde öğretmenler günü 24 Kasım. Yani iki gün sonra...
Ben bu açıdan şanslı sayılırım... Öğretim hayatım boyunca birçok kalburüstü öğretmenim oldu.
İlkokul öğretmenim çok iyiydi. Sınıfın gelecek vaat eden öğrencilerini kolej sınavlarına hazırlamak için adeta özel ders veren hoca gibi davrandı.
Orta- lise öğretmenlerim arasında gayet iyileri vardı. Bazılarından bilgi edindim. Bazıları ise hayat dersi verdi. Kimi bir yıl boyunca benimle uğraşarak yaptı bunu; kimi sadece bir cümle söyleyerek...
Sonra üniversiteye girdim.
Öğretmenlere, "hoca" demeye başladık.
Orada da esaslı hocalarım oldu.
Hepsini şükranla anıyorum.

Dünyanın sorunu
Dershaneler tartışması başladığından beri benim aklım öğretmenlerde... Çünkü kurumu nasıl kurarsak kuralım... O kurumun içine hangi teknolojiyi koyarsak koyalım... Bence iş öğretmen- öğrenci ilişkisinde düğümleniyor.
Fırsat buldukça TED'deki (ted.com) eğitim konferanslarını dinlerim. TED dediğim Ankara'daki okul değil. Technology (teknoloji), Entertainment (eğlence) ve Design (tasarım) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.
ABD'deki Sappling Vakfı'nın kâr amacı gütmeyen bir etkinliği TED konferansları... Çeşitli konularda "yaymaya değer" fikirleri olanlar, 20 dakikayı geçmeyecek şekilde bunları anlatıyor.
O konferanslardan anladığım şu: ABD başta olmak üzere eğitim dünyanın her yerinde ciddi bir sorun oluşturuyor.
Niye? Çünkü teknoloji hızla ilerliyor. Bunun sonucu olarak üretme, iş yapma, tüketme, eğlenme alışkanlıklarımız baş döndürücü bir değişime uğruyor.
Buna karşılık bizi hayata hazırlayan öğretmenlerimizin pek çoğu bu değişime uyum sağlayamıyor.
Peki, öğretmenlerimiz hayatı niye geriden izliyor? Bir kere maaşları az... Birçok okul insana motivasyon veren bir ortama sahip değil... Ezberci eğitim sistemi yenilik yapmayı gerektirmiyor... Birçok öğretmenimiz mesleğini sevmiyor... Vs. vs.

En önemlisi merak duygusu
Hükümetin eğitim alanındaki projeleri süper: Her öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılması... Sınıfların akıllı tahtalarla donatılması gibi...
Benim bunlara hiçbir itirazım yok. Daha da fazlası olsun. Ama asıl öğretmenlere eğilmek gerekiyor.
Özetle: Bir yandan öğretmenlerin maddi ve manevi şartları iyileştirilirken... Öte yandan öğretmenleri eğitimden geçirmek şart.
Dikkatinizi çekerim: Dershaneler kapatılacak mı? Peki. Özel okula mı dönüştürülecek? Olur. Öğrenciler ve sınıflar teknolojiyle mi donatılacak? Güzel. Ancak asıl yapılması gereken: Öğretmenleri eğitmek...
Peki, öğretmenleri hangi amaca göre eğiteceğiz?
Çok zor değil: Başlangıç olarak, öğrencilerine merak duygusunu nasıl aşılayacaklarını öğretmek yeter. Kalanını öğrenci halleder...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN